Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Derince’nin Çehresi Değişti

20.12.2013

ilk_1541“Güzel evim güzel kentim” projesi ile binaların dış cephelerini güzelleştirmeye yönelik çalışmalara büyük önem verilen Derince’de dış cephe boyası olmayan binalara iskan verilmiyor.

‘Güzel Evim-Güzel Kentim’ projesi sürüyor

Derince Belediyesi’nin Kent Estetik Kurulu ile birlikte yaptığı çalışmalar doğrultusunda estetik bir görünüme kavuşan Derince’de bu yöndeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. ‘Güzel Evim-Güzel Kentim’ projesi ile Derince’nin adeta çehresini değiştiren Derince Belediyesi, daha güzel bir Derince için yoğun uğraş veriyor. Derince Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar doğrultusunda D 100 Eskiyol ve Derince Lisesi arasında yer alan D 100’e cephe bölgelerde proje başarıyla uygulandı. Bu bölgede yer alan 108 bina boyanarak çok daha estetik bir görünüme kavuşturulurken, 30 adet boş parselde yeşillendirme ve düzenleme çalışmaları yapıldı. D 100’e cephe binalarda yapılan çalışmaların ardından kent estetiğine yönelik projeler kapsamında her mahallenin dokusuna uygun cephe renkleri belirlenerek, yapılacak binaların buna uygun olması yönünde karar alındı.

Dış cephe boyası olmayan binalara iskan verilmiyor

Bu bağlamda inşaat ruhsatları düzenlenirken binaların inşaat ruhsatlarının buna uygun olması talep edildi. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Derince Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü M. Resul Aydın “İlçe genelinde mahalle mahalle renklerimizi Kent Estetik Kurulu üyelerimiz Mimar Fidan Tığlı ve Mimar Bediha Yılmaz’la belirledikten sonra bunu uygulamaya soktuk. İnşaat ruhsatı aşamasında binaların bitmiş renkli resimlerini istedik. Proje belirlediğimiz renklere uygunsa inşaat ruhsatı düzenledik” dedi. Kent estetiğinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Aydın “Uygulama esnasında projeye sadık kalınması bizim için çok önemli. Mahallenin dokusunu bozacak renkte bina yapanlara iskan vermedik. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle yeni çalışmalarımız devam ediyor ve kararlılığımızı aynı şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Başkanımız Derince’nin ufkunu açmıştır

Derince Kent Meydanı’nın ilçeye yeni bir vizyon kazandırdığını da belirten M. Resul Aydın, “Kent Meydanı’mızın yapılması esnasında sadece meydan düzenlemesi ve belediye binasının dış cephe iyileştirmesinin görsel olarak tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini düşündük. Bu yüzden meydanı bir bütün olarak düşünerek etrafındaki binalarda da iyileştirme çalışmaları yapıldı” dedi. Derince’nin günümüzde artık bambaşka bir görünüme kavuştuğunu ifade eden Aydın, bu konuda Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar’ın kendilerine büyük katkı sunduğunu belirterek “Bu projelerin başarıya ulaşmasında başkanımızın birebir projeyi önemsemesinin, destek olmasının ve takip etmesinin büyük payı var. Onun bu projeye olan desteği Derince’nin ufkunu açmıştır” dedi.

Bu Haberi Paylaşın