Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Doğayı Korumak İçin Sınırötesi İşbirliği

22.12.2018

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısı kapsamında Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi liderliğinde ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nin ortaklığı ile uygulanmakta olan CB005.1.12.008 sayılı “Doğayı Korumak için Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli proje kapsamında “Daha İyi Çevre için Bölgesel Girişimler” konulu toplantı Macarova Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’ne üye Edirne, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu Belediyelerinin çevre, atık yönetimi ve Avrupa Birliği projeleri konularında çalışan personelleri ile Macarova Belediyesi’nin proje ekibi ve Bulgaristan Çevre Bakanlığı Haskova İl temsilciliğinden uzmanlar katıldı.

Toplantıda Macarovo Belediyesi ve Edirne Katı Atık Yönetim Birliği proje kapsamında bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar katılımcılara tanıtıldı. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’nin gerçekleştirmekte olduğu katı atık bertarafına yönelik projelerin anlatılmasının ardından, Edirne Katı Atık Birliği’ne üye belediyeler Edirne, Lalapaşa, Havsa, Süloğlu Belediyeleri çalışma alanları içerisinde yer alan çevresel durumlarını anlatan birer sunum gerçekleştirdi. Toplantının ikinci gününde ise Bulgaristan Çevre Bakanlığı Haskova İl temsilciliği uzmanları atık yönetimindeki yönetmeliklere ilişkin bilgilendirici sunumlar gerçekleştirdiler.

Çevrenin korunması, dengeli ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamaya yardımcı olmak amacıyla 2016 yılında Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın birinci teklif çağrısına başvuru yapılan “Doğayı Korumak için Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli ortak proje 21 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 aylık uygulama süresi ile 20 Mart 2019 tarihinde sona erecek olan projede, küçük ölçekli yatırım faaliyetleri ile çevre konusunda eğitimlere yönelik çalışmalar yer alıyor. Proje kapsamında Edirne’de 2018 Mayıs ayında ilkokul 4 ve 5. Sınıflardan 150 öğrenciye Edirne Katı Atık Birliği Bertaraf Tesisleri’nde atık türleri ve atıkların bertaraf yöntemleri hakkında eğitim verilerek tesiste üniteleri uzmanlar eşliğinde incelemeleri sağlanmıştı. Projenin yatırım faaliyeti olarak EDİKAB’a alınacak 3 adet iş makinesi için Prag ihale usullerine göre ihale gerçekleştirilerek sözleşmesi imzalandı.

Bu kapsamda, 2019 yılı Ocak ayında 1 adet nokta dönüşlü yükleyici, 1 adet backhoe loader, 1 adet traktör Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’ne teslim edilecek. Proje kapsamında Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi’ne ise katı atıkların toplanması için 1 adet çöp kamyonu, 1 adet sokak temizlik aracı, 100 adet ayrıştırma konteynırı alınacak ve halka yönelik atıkların ayrı toplanmasına yönelik 30 ayrı eğitim düzenlenecek. Edirne’de ve Macarovo’da iki ortağın üyelerine yönelik de gerçekleştirilecek eğitim ve konferaslar da projede yer alıyor. 364.291 Euro toplam bütçeye sahip proje kapsamında, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği gerçekleştireceği faaliyetler için bütçeden 186.046 Euro alacak.

Bu Haberi Paylaşın