Bizi Takip Edin

Manşetler

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Danışma Kurulu Toplantısı Kopenhag’da Yapıldı

03.04.2023

2023’ün ikinci DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Danışma Kurulu Toplantısı 30 Mart 2023’de gerçekleşti. Toplantıya DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Direktörü Kira Fortune ile Belfast, Udine, Cork, Utrecht, Horsens Şehirlerinin koordinatörleri, Rusya, Hırvatistan, Fransa ve İsveç’in Ulusal Ağ Koordinatörleri katıldı. Toplantıya Türkiye adına Danışma Kurulu Üyesi Bursa Sağlıklı Şehirler ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ulusal Ağ Koordinatörü online olarak Nalan Fidan katıldı.

 

2023 Planları ve Öncelikleri

İlk oturumda Tek Sağlık Siyasi Beyannamesi’nin uygulamaya dönüştürülmesi görüşüldü ve 2022 Kopenhag konferansının değerlendirme anketinin sonuçları paylaşıldı. 2023 Yıllık İşinin planlanmasına en iyi nasıl devam edilir konuları görüşüldü.

Ağın 35. yıl dönümü ve Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferans

21-23 Kasım – Utrecht, Hollanda’da gerçekleşecek toplantı için konu başlıkları önerileri tartışıldı.

İkinci oturumda Sağlıklı Şehirler Ağı eğitimi ve kapasite geliştirme, sanal eğitim videoları geliştirme planları, sağlıklı bir şekilde nasıl geliştirilir ve sürdürülür konuları ele alındı.

20 adımda Sağlıklı Şehirler yayınının tercümesi ve tüm ağa eğitim planlayarak 2023 programına dahil edilecek eğitimler görüşüldü.

DSÖ’nün 35. Yıldönümü dahil olmak üzere iletişim stratejisi

Diğer Oturumda  Sekreterliğin DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ile iletişim stratejisi ve  nasıl iyileştirme yapılması gerektiği üzerinde görüşüldü. 2023, DSÖ Avrupa Ağı’nın 35. yıl dönümü ve tarihsel başarılarını sergiliyor.

Koordinatörler için mentorluk

Ağa aktif üye sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu oturum, şehir ve ulusal ağ koordinatörlerinin DSÖ Avrupa Ağının ihtiyaçlarına dayalı bir program yapması üzerine odaklanmıştır. Tecrübeli koordinatörler BM şehirlerinde küçük gruplar oluşturarak  aktif beyin fırtınası ile , tecrübe paylaşımı yapması gündeme gelmiştir. Mentorluk için sonraki adımları somut olarak belirlenecektir.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağında siyasi taahhüdün güçlendirilmesi

Bu oturumda Komite üyeleri güncel konular hakkında bilgilendirilmiştir.2023’ün nasıl inşa edileceği de dahil olmak üzere Siyasi Komite için planlar aktarılmıştır.

Tek Sağlığın İşletilmesine İlişkin zorluklar, fırsatlar için öncelikli eylemler tartışılmıştır.

Teknik çalışma gruplarının güçlendirilmesi

Bu oturumda, Komite üyelerine genel bir bakış sunulmuştur. Faz VII hedeflerini ve önceliklerine göre mevcut çalışma gruplarının sistematik olarak nasıl güçlendirileceği, yeni çalışma gruplarının en iyi şekilde keşfedilmesi için hangi konuların uygun olduğu tartışılmıştır.

Sağlıklı şehirlerin var olabilmesi için “Kentsel Dirençlilik” sağlamak gerekmektedir. DSÖ Danışma Kurulu Üyesi Nalan Fidan tarafından ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında, tüm şehirlerinde afetlere hazırlıklı olması için “Kentsel Dirençlilik” üzerine odaklanan bir çalışma grubu kurulması önerilmiş ve uygun bulunmuştur.

Bu Haberi Paylaşın