Bizi Takip Edin

Manşetler

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ile Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

10.07.2024

Birlik Başkanlığı seçiminin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın katılımı ile üyesi olduğumuz DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı sekretaryası ile tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Avrupa Ağı’nın Danışmanı Kira Fortune ve ekibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Pınar Okyay, Birliğin Genel Sekreteri Murat Ar ve ekibi katıldılar.

 

Kira Fortune, 16 yıldır DSÖ’de Sağlıklı Şehirler ve Sağlık Teşviki alanlarında çalışmakta olup son iki yıldır Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı için danışmanlık görevi yapmaktadır. Fortune, bu toplantının tarafların birbirini yakından tanıması için bir fırsat olduğunu belirtti. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin son meclis toplantısından çıkan değişiklikleri öğrenmek ve önerileri dinlemek ile beraber, VII. Faz’ın kapanışını gerçekleştirmek ve VIII. Faz’a hazırlık yapmak üzere gündemlerini aktardı. Ayrıca, her yıl düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Toplantılarının önemine dikkat çekti. 

 

Birliğin Genel Sekreteri Murat Ar, Dr. Cemil Tugay’ın 4 Haziran’da yapılan 41. Olağan Meclis Toplantısı’nda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı olarak seçildiğini ifade ederek, yerel seçimlerin ardından üye belediye başkanlarında, meclis üyelerinde ve koordinatörlerde değişiklikler olmasından dolayı tanışma ve Birliği tanıtma amacı ile üyeler için çevrimiçi toplantılar düzenleneceğini belirtti. Birliğin Türkiye genelinde 134 üye belediyeye ulaştığını söyleyen Murat Ar gündemlerindeki konular olarak yeni ofis ve personel yapılanmasından, 2025-2030 Stratejik Planının hazırlanma sürecinden bahsetti, Başkan Cemil Tugay’ın DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı yönetiminde etkin rol alabileceğini belirtti.

 

5-6 Eylül 2024 tarihlerinde Brno, Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak olan DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Politik Komite Toplantısına davet edilen Başkan, katılmaktan memnuniyet duyacağı ifade etti. Dr. Cemil Tugay, güçlü bir danışma kurulu oluşturmak ve “Tek Sağlık” yaklaşımı ile iklim değişikliği ve halk sağlığı konularına odaklanmak üzere çalışmalar yapılacağını vurguladı. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yıllarda olduğu gibi yeni dönemde de Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağında etkin üyeliğinin devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Pınar Okyay, yeni dönemde yapılacak çalışmalar için büyük bir heyecan duyduklarını belirtti.

Bu Haberi Paylaşın