Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Online Politik Komite Toplantısına Katıldık.

05.12.2022

“Örneklerle Önde Gelen Sağlıklı Şehirler: Tek Gezegen, Tek İnsanlık, Tek Sağlık” temalı DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Online Politik Komite Toplantısına 12 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Alinur Aktaş ve beraberindeki heyet katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmaları bölümünde, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Henri P. Kluge, Ülke Sağlık Programları Direktörü Nino Berdzuli ve Bölgesel Sağlıklı Şehirler Danışmanı Kira Fortune söz aldı. Açılış konuşmalarında tek sağlık kavramını operasyonel hale getirmek için bölgesel yol haritası, sağlıklı şehirler odak noktası, şehirlerin tek sağlık yaklaşımı ve dirençli bir gelecek inşa etmede tek sağlık yaklaşımı gibi konular ele alındı.

Toplantıda, stratejik vizyonun şekillendirilmesine katkı sağlamak amacıyla ağın liderleri olarak Politik Komiteden, “Siz ve şehriniz, 202 Sağlıklı Şehirler siyasi taahhüdünün ardından Yeniden Daha İyi İnşa Etme yönünde hangi eylemleri gerçekleştirdiniz?” ve “Şehirlerin Tek Sağlık yaklaşımıyla dirençli bir gelecek inşa etmesi için öncelikli politika öneriniz nedir?” sorularının yanıtları alındı. Bu bölümde, diğer ülke temsilcileriyle birlikte Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Politik Komite Üyesi Alinur Aktaş da bu sorulara yönelik yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler verip, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Toplantının devamında, gezegen ve mekan, tek sağlık, dayanıklı ve dirençli bir şehir inşa etmek, sürdürülebilir kentsel tasarım ve sağlıklı mekanların oluşturulması, insanlık ve refah, herkes için refah yaşamlar ve refah ekonomileri oluşturmak, daha adil ve sağlıklı toplumlar inşa etmek, COVID-19’dan alınan dersler, kapsayıcı toplumlar oluşturmak, göç ve sağlık, daha sağlıklı bir gelecek için ruh sağlığı alanındaki ortaklıkları teşvik etmek gibi konu başlıkları üzerine farklı ülke temsilcileri sunumlarını katılımcılarla paylaştı ve katılımcıların geleceğe yönelik görüşlerinin alınmasının ardından toplantı sona erdi.

 

Bu Haberi Paylaşın