Bizi Takip Edin

Manşetler

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansına Katıldık

01.12.2023

“Herkes İçin Sağlık ve Refah: Sağlıklı Şehirler Hareketinin 35. Yılını Kutluyoruz” temalı, 21-23 Kasım 2023 tarihlerinde Hollanda’nın Utrecht şehrinde gerçekleştirilen DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansına katıldık.

Üyesi olduğumuz DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağının bu seneki konferansı 3 gün hibrit olarak gerçekleşti. Konferansa, DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye olan farklı ülkelerden çok sayıda ulusal ağ ve sağlıklı şehirler ağı temsilcileri katılım sağladı. Konferansa, ülkemizden 7. faza üye olan belediyelerden temsilciler ile Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ahmet Recep Tekcan ve Birlik personeli, SKB Ulusal Ağ Koordinatörü Nalan Fidan, Birlik Danışma Kurulu Üyesi/DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Bilim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, Prof. Dr. Gül Sayan Atanur, Prof. Dr. Handan Türkoğlu ve Birlik Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tülin Vural Arslan katılım sağladı.

Konferans, Hollanda Sağlık Bakanlığından Ernst Kuipers, DSÖ Avrupa Bölgesel Ofisinden Bölge Direktörü Hans Henri P. Kluge, DSÖ Avrupa Bölgesel Ofisinden Bulaşıcı Hastalıklar, Çevre ve Sağlık Direktörü Robb Butler, DSÖ Avrupa Bölgesel Ofisinden Sağlıklı Şehirler Bölgesel Danışmanı Kira Fortune ve Utrecht Belediye Başkanı Sharon Dijksma’nın açılış konuşmalarıyla başladı.

Konferansın devamında çeşitli konuşmacılar tarafından herkes için sağlık ve esenliğe kavuşma konulu yuvarlak masa tartışma bölümüne geçildi. Ardından, DSÖ Avrupa Bölgesel Ofisinden Sağlıklı Şehirler Bölgesel Danışmanı Kira Fortune moderatörlüğünde, 2023 yılı faaliyet ve toplantıları, danışma kurulu raporu, Japonya inceleme gezisinden edilen dersler, çalışma gruplarının faaliyetleri, finansal durum, 2023 politik bildirisinin tanıtımı, danışma kurulu seçim prosedürleri, DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına yeni üye olan şehirler ve ulusal ağlar konuları ele alındı. Bu oturumdan sonra gerçekleşen politikacılar toplantısı, politikacılar yemeği ve şehir gezisi ile konferansın ilk günü sona erdi.

Konferansın ikinci günü, çevre ve sağlık, sağlıklı yaşlanma, sağlık eşitsizlikleri ve esenlik konulu çalışma gruplarının toplantılarıyla başladı. Grup toplantılarının ardından gerçekleşen genel oturumda şehirlerin geleceği konusu ele alındı. Devamında gerçekleşen tüm dünyadan sağlıklı şehirler konulu yuvarlak masa oturumunda ise farklı ülke ve şehirlerden çalışma ve örnekler katılımcılarla paylaşıldı. Konferansın devamında, acil durumlar karşısında dirençli şehirler, dijital çağda sağlığın geliştirilmesi, tek sağlık ve tek gelecek, kapsayıcı ruh sağlığı, refah ekonomisinde sağlık, tüm jenerasyonlar için sürdürülebilir mekanlar gibi konu başlıklarında katılımcılar tarafından sunumlar paylaşıldı ve farklı salonlarda çalıştaylar gerçekleştirildi.

Konferansın son günü, çocukların ilk bin günü ve Utrecht sağlık merkezi konulu çalıştaylar ile başladı. Çalıştaylar sonrasında gerçekleştirilen sağlıklı şehirler inşasının 35 yılı konulu genel oturumda, farklı ülkelerden oluşan konuşmacılar sunumlarını katılımcılarla paylaştı. Genel oturumdan sonra yine bir önceki gün ki konu başlıkları üzerine farklı salonlarda sunumlar, grup çalışmaları ve çalıştaylar yapıldı. Konferansın gün sonundaki son oturumunda ise çevre ve sağlık, sağlık ağı bölgeleri, konferans politik beyanında yapılan değişiklikler, politik bildirinin kabul edilmesi, raportörün raporu konularında sunumlar ve konuşmalar yapıldı. DSÖ Avrupa Bölgesel Ofisinden Sağlıklı Şehirler Bölgesel Danışmanı Kira Fortune’un kapanış konuşmasından sonra konferans sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın