Bizi Takip Edin

Manşetler

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık Toplantısı Gerçekleştirildi

10.12.2021

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık Toplantısı içinde bulunduğumuz mevcut pandemi koşullarından dolayı bu yıl çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Toplantının açılışını DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge , DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yöneticisi Carina Ferreira-Borges ve Rusya Federasyonu Vologda Bölgesi Valisi Oleg Kuvshinnikov yaptı.

Açılış konuşmalarından sonra Carina Ferreira-Borges DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı olarak “2021 Yılı Sağlıklı Şehirler Faaliyet Raporu” sunumunu katılımcılarla paylaştı. Borges sunumunda, DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı Sekreteryası ekibi, Ağın 2021 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar, 2021 iletişim stratejileri, 7. Faz uygulama süreci, 2021 yılında Ağa katılan yeni şehirler, Ağın 2021 yılı finansal durumu ve 7. Faz çalışma gruplarıyla ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı. Toplantının devamında, Oleg Kuvshinnikov bir gün önce gerçekleştirilen 1. DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Politik Kurul toplantısının özetini katılımcılarla paylaştı. Ardından, Sağlıklı Kentsel Çevreler İşbirliği Direktörü Evelyne DeLeeuw COVID-19 pandemisi ve şehirlere olan etkileriyle ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantının Sağlıklı Şehir Koordinatörleri için ayrılmış olan bölümünün ikinci oturumunda, Nilüfer Belediyesi Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Mehmet Can Yılmaz, Nilüfer Belediyesi’nin pandemi dönemi faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi’nin enerji ve iklim değişikliği politikaları ile atık yönetimi hakkında sunum yapan Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilanı sonrası gerçekleştirilen hizmetler hakkında da bilgi verdi. Toplantıda Avrupa Çalışma Programı’na şehirlerin adaptasyonu, vatandaşlara ruhsal ve fiziksel iyilik halini sağlayacak hizmetlerin nasıl sunulacağı, dijital sağlık, bağışıklama gündemi, davranışsal ve kültürel öngörüleri yükseltmek gibi konular da ele alındı.

Verilen kısa aranın ardından devam eden “DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 2022 Yılında Öncelikleri ve Beklentileri” bölümünde ise farklı gruplara ayrılan katılımcılardan DSÖ Sağlıklı Şehirler Sekretaryası tarafından önceden belirlenmiş sorulara yanıt verip, bu cevaplara yönelik ortak değerlendirmeler yapılması istendi. Ardından, DSÖ Sağlıklı Şehirler Sekretaryası tarafından 2022 yılında planlanan etkinlikler ve 2021 – 2023 yılları için DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Danışma Kurulunda görev alacak koordinatörlerin bilgileri katılımcılarla paylaşıldı. Danışma Kuruluna, ülkemiz adına görevlendirilen Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Şehirler Koordinatörü Nalan Fidan da seçildi.

Gelecek yılki yıllık iş toplantısının 18 – 20 Ekim tarihlerinde Rusya/St. Ptersburg’da yapılacağı duyurusunun yapılmasının arından toplantı sona erdi.

Öğleden sonra yapılan iki paralel oturumda şehir koordinatörleri ve ulusal ağ koordinatörleri bir araya geldi. Toplantılarda şehir ve ulusal ağ temsilcilerinin deneyimleri paylaşıldı, hedefler ile ilgili öneriler sunuldu ve beklentiler dile getirildi.

Bu Haberi Paylaşın