Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

DSÖ Avrupa Şehirler Ağı Toplantısı Başladı

27.04.2018

Kasım ayında yapılan seçim sonrasında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı görevini üstlenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, birlik adına önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Türel, Antalya’da düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısına da ev sahipliği yapıyor.

Alınacak kararları önemsiyorum
Toplantının açılışında konuşan Başkan Türel, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2004 yılında Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Hareketinin gelişebilmesi, benimsenmesi ve uygulanması amacıyla kurulduğunu belirtti. Türel, Avrupa bölgesi ulusal ağ koordinatörlerinin bu yılki toplantısının Antalya’da yapılıyor olmasını bu açıdan çok önemsediğini söyledi. Türel, toplantıda görüşülecek konuların ve alınacak kararların bu ağın çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Ülkemizde bu hareketi genişletiyoruz
Sağlıklı kentler hareketi çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türel, “Yerel yönetimlere sağlık, planlama, çevre, konut, ulaşım, eğitim, güvenlik gibi; sağlıklı bir kent için olmazsa olmaz konularda, tecrübe, bilgi, belge ve projeler aktarıyoruz” dedi. Başkan Türel, “Dünya Sağlık Örgütü’nün desteği ile biz de ülkemizde bu hareketi genişletmek, farkındalığı artırmak için tüm desteğimizi sunacağız. Özellikle Sağlık 2020 politikalarında sağlıklı şehirler hareketinde politik desteğin öneminden bahsedilir. Bizler de şehirlerimizin yöneticileri olarak merkezi yönetim ile işbirliğinde tüm politik desteğimizi sunmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Desteğimiz tüm gücümüzle sürecek
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin yaptığı çalışmalar hakkında da katılımcılara bilgi veren Başkan Türel, şehir sağlık profili ve şehir sağlık gelişim planı hazırlanması konusunda üye belediyelere eğitimler verdiklerini, onları teşvik ettiklerini, çalışmalarını hazırlamış olan üye belediyeleri sertifikalandırdıklarını anlattı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Direktörü Monika Kosinska başta olmak üzere örgüt yönetimi ile sıkı temas halinde bulunduklarına dikkat çeken Başkan Türel, Kopenhag’da gerçekleşen Belediye Başkanları Zirvesi’nin Sağlıklı Şehirler Ağı açısından çok önemli bir buluşma olduğunun altını çizdi. Türel, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına desteğimizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz” dedi.

Türel, Antalya’da gerçekleşen Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri Toplantısının geçmişte yapılmış etkinlikler gibi tüm katılımcılar için faydalı olmasını diledi.

Bu Haberi Paylaşın