Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı Belçika’da toplanıyor

09.05.2011

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 5’inci Fazdaki üçüncü toplantısı 15-18 Haziran 2011’de Belçika’nın Liege şehrinde toplanıyor.

Ana konusu “Yerel seviyede sağlığın yönetimi: Sağlık için insanlar, vatandaşlar ve değerler” olarak belirlenen Liege Konferansı’nda; sağlıkla ilgili ve birbiriyle ilişkili yerel seviyede sağlık için yönetişim konusu detaylarıyla ele alınacak. Liege Konferans Programı üç ana konu üzerinde şekillenirken, bunlar arasında yerel hükümetlerle, DSÖ Avrupa Bölgesi için yeni sağlık politikası ‘Sağlık 2020’  stratejileri yer alacak. Bu nedenle her yıl gerçekleştirilen ve normalde üç gün süren konferans bu yıl dört gün sürecek şekilde organize ediliyor.

DSÖ Avrupa Bölgesi’nin yeni sosyal ortamında demokrasi, insan hakları ve vatandaşlık, toplumun gücü, direnci ve karar alma mekanizmaları, diyalog, politik süreçler, yaş ve cinsiyet perspektiflerinin anlamı gibi başlıkların tartışılacağı konferansta, küresel ve kentsel faktörler kapsamında sağlıklı yaşam ve insana değer veren ortamlar, sağlık ve esenlik için alan planlaması, gönüllülük ve sosyal medyanın kullanımı gibi konular da masaya yatırılacak.

Konferansın başında ve sonunda iki çalışma oturumu düzenlenmesi planlanırken, bu oturumlarda; sağlıkta eşitsizlikler hakkında tematik alt ağların kurulması, DSÖ Avrupa Ağına üye olan şehirler ve ulusal ağların akreditasyonu ile ilgili güncel bilgiler, ortak planlama ve değerlendirme konuları ele alınacak. Program kapsamında ayrıca koordinatörlere yönelik toplantılar, ağa yeni katılan üyeler için bilgilendirme toplantıları ile saha ziyaretleri de yer alacak.

Program için tıklayınız.

Bu Haberi Paylaşın