Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

DSÖ: Türkiye’nin sağlıktaki gelişimi Avrupa’ya örnek olur

24.09.2013

dsöDünya Sağlık Örgütü (WHO) 63. Avrupa Bölge Komitesi Toplantısı için İzmir’in Çeşme ilçesine gelen 53 ülkenin Sağlık bakanlığı temsilcilerine İzmir Valiliği tarafından akşam yemeği verildi. Yemeğe katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yabancı misafirlere bir süre ingilizce hitap etti. Yıldırım’ın ingilizce sunumu yabancı misafirler tarafından büyük alkış aldı. Yemekte konuşan WHO Avrupa Ofis Direktörü Zsuzsanna Jakab, İzmir’in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini açıkladı. Jakab, Türkiye’de son 10 yılda sağlık alanında gerçekleştirilen gelişmelerin Avrupa ülkelerine örnek olacağını dile getirdi.

İzmir Valiliği tarafından Bayraklı Arena’da düzenlenen akşam yemeğine, WHO toplantısı için Çeşme’ye gelen 53 ülkenin sağlık bakanlığı temsilcileri ve WHO yetkilileri katıldı. Gecenin açılılış konuşmasını İzmir Valisi Mustafa Toprak yaptı. Toprak’ın ardından konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in ‘herkes için sağlık’ temasıyla EXPO’ya aday olduğunu hatırlattı. İzmir’in EXPO yapılacak en iyi şehir olduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, “Çünkü insanlık tarihinde sağlık ve tedavi alanında çalışmaların en önce başladığı şehir İzmir’dir, Bergama’dır. İzmir tarih, kültürlerin buluştuğu şehirdir. Türkiye’de ve İzmir’de son 10 yılda birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir” dedi.

Ulaştırma Bakanı olarak sağlık alanında yapılan gelişmeler hakkında kısa bilgi verdiğini aktaran Yıldırım, “Benim işim ülkenin yollarını yapmak, hava yolunu halkın yolu haline getirmek, ülkemizin iletişim akıl yollarını yurdun dört bir yanına ulaştırmaktır. İzmir’de altyapı, yollar konusunda son 10 yılda 2,5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Herkes için sağlık, gelecek için daha güzel yollar, İzmir’in EXPO 2020 için teması budur. EXPO 2020 İzmir’in seçilmesi için herşey düşünülmüştür” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN SAĞLIK GELİŞMELERİ AVRUPA ÜLKELERİNE ÖRNEK OLUR”

WHO Avrupa Ofis Direktörü Zsuzsanna Jakab da, İzmir’in harika bir şehir olduğunu, kentte sık sık etkinlik düzenlediklerini dile getirdi. Türkiye ve İzmir’de sağlık alanında çok büyük gelişmeler sağlandığını ifade eden Jakab, “İzmir’în EXPO 2020 adayı olduğunu biliyoruz. İlk kez sağlık temalı bir aday var. Herkes için sağlık ise temelde WHO’nun sloganı olmuştur. WHO Genel Müdürümüzün mesajını tekrar etmek istiyorum: Eğer İzmir EXPO 2020’yi kazanırsa o zaman dünyanın her bölgesindeki sağlık gelişimine katkıda bulunacaktır. WHO bu girişimi her zaman destekleyecektir. Türkiye herkesin bildiği gibi son 10 yılda sağlık konusunda çok önemli gelişöeler yapmıştır. Sağlık hizmetlerinde çok büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Biz bütün bu gelişmeleri destekliyoruz. Aynı zamanda sizden çok şey öğrenmek istiyoruz. Sizin bu yaptıklarınız diğer Avrupa ülkeleri için güzel bir örnek olabilir, ilham verebilir” dedi.

Bu Haberi Paylaşın