Bizi Takip Edin

Manşetler

DSÖ Yetkilisi Monika Kosinska’dan Türkiye Sağlıklı Kentler Ağına Ziyaret

25.04.2017

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın geçtiğimiz yıl Agis Tsouros’un yerine göreve gelen Avrupa Bölge Ofisi Sağlık İçin Yönetişim Programı Yöneticisi Monika Kosinska ve asistanı Adam Tiliouine, 17-21 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğine ve Birliğe üye belediyelerden İstanbul, Bursa ve İzmir Büyükşehir Belediyelerine ziyaret gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ziyareti

Kosinska ziyaretine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ve Sağlık Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, Dünya Sağlık Örgütü yetkililerini, İBB Kasımpaşa Ek Hizmet Binasında kabul ederek İstanbul’daki sağlık ve belediye hizmetleri hakkında bilgilendirdiler. Toplantıya Birlik Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu da eşlik etti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit ve Sağlık Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç yapılan görüşmede; İstanbul’da belediye hizmetlerinde ulaşım ve çevre konularının öncelikli olduğunu belirterek, yapılan düzenlemelerle çevre sağlığı güvence altına alınarak insanların yaşamlarını kolaylaştırıp stresten uzak yaşanabilir bir kent tasarımı ortaya koyduklarını ifade etti.

İBB Sağlık Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç ise;  “İstanbul halkının yaşam kalitesini arttırmak amacıyla sağlık alanında koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici hizmetler sunarken; yaşlı, engelli, bakıma muhtaç ve ekonomik sıkıntı çeken İstanbullulara sosyal hizmetler sunmaktayız. Sunduğumuz hizmetlerde temel politikamız;  yaşlı, çocuk, engelli, kadın gibi risk gruplarına öncelik vermek, koruyucu hekimlik ve halk sağlığına yönelik hizmet vermek, verilen hizmetleri uluslararası standartlara/AB normlarına uygun hale getirmek, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmak, performans değerlendirmelerini baz alarak geleceğe yönelik planlar yaparak, sorunların yerinde ve ilgilisiyle çözülmesi anlayışından hareketle toplumsal katılımı arttırıcı politika ve çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Monika Kosinska ise; DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağında 33 ülkeden 94 şehrin bulunduğunu, bu ağda 13 Türk şehrinin var olduğunu, ağın toplamda dünyada 1000 kadar belediyeyi temsil ettiğini ifade ederek İstanbul’un 3 yıl öncesine kadar ağa dahil olduğunu şu anda ise ağda yer almadığını belirtti. Kosinska ayrıca 2014’te başlayan 6. Fazın 2018‘de sona ereceğini ve 2019’da beş yıl sürecek 7. Fazın başlayacağı bilgisini verdi. Fazın çalışma planının hazırlanması aşamasında İstanbul’un eklenmesini istediği bir nokta olup olmadığı sorusuna İBB temsilcileri sağlık hizmetlerinin şehir planlama ve mimari boyutunun yanı sıra sosyal boyutuna da değinilmesinin faydalı olacağını” ifade etmiştir.

Monika Kosinska “Avrupa Bölge Ofisi olarak yeni bir Avrupa sağlık politikası ve stratejisi geliştirildiğini, bunun da BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SHK) ile uyumlu olduğunu, 2015 yılının Eylül ayında New York’ta yapılan BM toplantısında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu tüm BM ülkelerinin bu hedefleri kabul ettiğini ve uygulamak için taahhütte bulunduğunu hatırlatmıştır. Bu hedeflere ulaşılmasında vatandaşlara en yakın yönetim birimi olan şehirlerin ve belediye başkanlarının önemi son derece açık olduğundan, 2018 yılı baharında Kopenhag veya Cenevre’de bir belediye başkanları zirvesi yapılacağını bildirmiştir. Dr. Kadir Topbaş’ı ve beraberinde gelecek bir heyeti söz konusu zirveye davet etmiştir”.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ziyareti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ziyaretinin ardından Monika Kosinska, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Ziyarete BBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı ve SKB Koordinatörü Nalan Fidan, BBB Protokol Şube Müdürü Hüseyin Buran ve SKB Müdürü Murat Ar katıldı. Yapılan görüşmede Altepe, Bursa’da yapılan sağlık, ulaşım, çevre kirliliği ile mücadele, tarihi kültürel mirası koruma çalışmaları, eğitime destek çalışmaları ile yerli imalat vagon üretimi, uçak üretimi konularına değindi. Kosinska, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Birliğe üye belediyelerin çalışmalarını anlayabilmek, daha yakından takip edebilmek ve gelecek yıl başlayacak 7. Faz temaları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirterek Bursa’nın öncü şehir olarak ağdaki diğer şehirlere olan etkisine vurgu yaptı. Kosinska, Recep Altepe’yi Avrupa’da ağda yer alan diğer etkin belediye başkanları ile birlikte 7. fazın vizyonun belirleneceği Başkanlar toplantısına davet etti.

Ertesi gün Kosinska Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğini ziyaret etti. Birlik binasında gerçekleşen ziyarete Birlik sekretaryası ile Birlik Danışma Kurulu üyesi Doç. Dr. Emel İrgil katıldılar. Toplantıda, Birliğin yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler veren bir sunum gerçekleştiren Birlik müdürü Murat Ar, bisiklet yolları ve etkin bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımı politikaları, yerel yönetimlerde iş sağlığı ve güvenliği, madde bağımlılığı ile mücadelede yerel yönetimlerin rolü konularında üye belediyeler ile birlikte yaptıkları çalışmaları paylaştı.  Birliğin her geçen yıl üye sayısını artırdığına vurgu yapan Murat Ar, şehir sağlık profili ve karbon ayakizi envanteri hazırlanması konularında üye belediyeleri teşvik etmeye çalıştıklarını belirtti. Sunumunda Murat Ar ayrıca üye belediyelere yönelik yapılan anket sonuçlarının değerlendirmesini de paylaştı.

Sunumun ardından Kosinska, Türkiye’deki sağlıklı şehirler ağının Avrupa’daki güçlü ağlardan biri olduğunu belirterek DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ile birlikte ortak yapılabilecek çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

DSÖ yetkililerinin Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ziyaretinin ardından bağımlılık ile mücadele konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı faaliyet gösteren Gençlik ve Aile Destek Merkezini (GADEM) ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar. GADEM sorumlusu sosyolog Gökhan Öztürk tarafından karşılanan heyete merkezin kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

GADEM ziyareti sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çevre projeleri ve çevre yatırımları ile ulaşım politikaları ve ulaşım projeleri çalışmalarını paylaşmak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesine geçildi. BBB Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Ökten’in başkanlık ettiği toplantıda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı ve SKB Koordinatörü Nalan Fidan ile Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürü Selahattin Dinç tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıya Atık Yönetimi Şube Müdürü Yeşim Dedeoğlu, Çevre Mühendisi Yıldız Cindoruk ile Ulaşım Şube Müdürlüğünden Sinem Öztürk ve Birlik Müdürü Murat Ar eşlik ettiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziyareti

Monika Kosinska, İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Ofisinde karşılandı.

İzmir kenti hakkında bilgiler veren Müdürlük Proje ekibi aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulaması anlamında en büyük yatırımı niteliği taşıyan 65 bin 302 metrekarelik alanda kurulan “Sosyal Yaşam Kampüsü”ne teknik gezi düzenledi. İçeriği itibariyle Türkiye’nin en büyüğü olan “Sosyal Yaşam Kampüsü”nde huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi,  aşevi ve kapalı spor salonu bulunuyor.

Ziyaretin ikinci gününde kentin istihdam sorununa yenilikçi çözüm modeli sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin; kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunmak üzere sanayi ve hizmet sektörünün eleman ihtiyacına göre açılan kurslarda kepçe operatörlüğünden makyözlüğe kadar 75 branşta eğitim verilmekte olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Halkapınar’daki 108 yıllık eski Un Fabrikası şimdinin Meslek Fabrikası olarak kullanılan tarihi binaya teknik gezi düzenlendi. Projeye Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ortak, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ile Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise iştirakçi olarak destek veriyor.

Kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerin “kalifiye insan kaynağı” eksikliğinin giderilmesi hedefleyen, en önemli yenilikçi katkılarından biri yerel düzeyde mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getiren bir yapı oluşturması olan ve kenti ileriye taşıyacak tüm aktörlerin temsilcilerini bir arada diyalog içinde tutarak büyük bir sinerji yaratmayı amaçlayan Meslek Fabrikası hakkında birim yetkilileri verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi vererek eğitim alanları gezildi.

Ardından Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nde 6. Faza yönelik verilen belediye hizmetlerine ait sunum gerçekleştirildi.

Son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından ağırlanan Kosinska 6. Faz sürecinde yer alan İzmir’in çalışmalarını 7. Faz süreci içinde de görmek istediğini aktararak Türkiye ziyaretini sonlandırdı.

Bu Haberi Paylaşın