Bizi Takip Edin

Manşetler

Dünya Çevre Günü

05.06.2015

Dünya Çevre Günü

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran tarihi “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiştir.
Sanayileşmenin etkisiyle hızla genişleyen şehirlerdeki değişen koşullar günümüzde çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bu sorunlar karşısında çevre konusunda duyarlılığın artırılması, gerekli önlemlerin alınması ve örnek teşkil edecek uygulamaların hayata geçirilmesi için önemli adımlar atılmaktadır.

Ülkemizde bu bilince sahip yerel yönetimler Sağlıklı Kentler Birliği çatısı altında çevresel konularda sorunlarla mücadele etmek amacıyla çocuk yaştan itibaren bilinçlendirme çalışmaları başlatarak farkındalık kazanmaktadırlar.

Sağlıklı Kentler Birliği olarak farkındalık oluşturmak için, bu sene ki “Dünya Çevre Günü” etkinliğimizi Bursa Osmangazi ilçesi Yusuf Köstem İlkokulunda gerçekleştirdik. Yaklaşık 250 öğrenciyle yapılan etkinliğimize Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu katıldı.

Dünya Çevre Günü

Başkan Vekili Özlükurt, çevre sevgisinin küçüklükten aşılanması gerektiğini, bu konuda öğretmenlere, anne ve babalara çok büyük görev düştüğünü yaşanabilir bir çevre için çevremizi temiz tutmamız gerektiğini, ağaçların hava kirliliğini önleyen en önemli etken olduğunu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak Başkan Recep Altepe’nin direktifleri doğrultusunda Bursa’daki yeşil alan miktarını artırmak için gece gündüz gayret sarf ettiklerini belirtirken, çocuklara da temiz çevre ve sağlıklı bir gelecek için ağaçları korumalarını, uygun yerlere ağaç dikmelerini tavsiye etti.

Dünya Çevre Günü

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt, konuşması sırasında kürsüden çevreyle ilgili sorduğu sorulara doğru cevap veren 5 öğrenciye çeşitli hediyeler takdim etti. Ardından salonda bulunan tüm öğrencilere, Sağlıklı Kentler Birliği olarak bastırdığımız ‘Tohum Kitabı’ ile ‘Çevreci Nesil Eğitim Seti’ dağıtıldı. Etkinlikler esnasında tiyatrolar oynanarak, dans ve tekvando gösterileri yapıldı. Özlüce Anadolu Lisesi öğrencileri, konser verdi.

Dünya Çevre Günü

Okul Müdürü Hüseyin Avni Çat ise, Bursa’nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü etkinliklerle kutlayan ender illerden biri olduğunu kaydetti. Çat, gösterilen hassasiyet için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Kutlamalar, tüm öğrencilerin katıldığı tohum ekme şöleniyle son buldu.

Temiz bir çevrede sağlıklı yaşam dileklerimizle.

Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü

 

 

Bu Haberi Paylaşın