Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Dünya sağlık günü kutlama mesajı…

08.04.2013

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep ALTEPE “İnsanın hayatında sahip olduğu en büyük zenginlik sağlıktır. Zenginliğimizi hiç yitirmememiz arzusuyla, Birliğimiz adına Dünya Sağlık Gününün 7’den 70’e tüm toplumumuza sağlık getirmesini diliyorum.” dedi.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE, Dünya Sağlık Örgütü  (DSÖ) Anayasası’nın yürürlüğe girdiği 7 Nisan “Dünya Sağlık Günü” ve 7-13 Nisan “Dünya Sağlık Haftası” vesilesiyle mesaj yayımladı.

Dünya Sağlık Gününün, kentlerde sağlıklı koşullar oluşturmak suretiyle tüm vatandaşlara sağlık sunmayı hedefleyen Sağlıklı Kentler Birliği için önemli bir gün olduğunu vurgulayan Birlik Başkanı ALTEPE mesajında şu görüşlere yer verdi: “Sağlık, insanın en önemli servetidir. Hayatımızı sürdürebilmemiz, çevremize ve topluma faydalı olabilmemiz ancak sağlıklı olmakla mümkündür. Sağlıklı bireyler ise sağlıklı toplum ve sağlıklı nesillerin anahtarıdır. Bu nedenle bireyler sağlığına dikkat etmeli, halkın sağlığından sorumlu biz yöneticiler ise gerekli tüm koşulları hazırlamalıyız ki Birliğimizin kuruluş amacı da zaten budur. Tüm halkımızın Dünya Sağlık Günü’nü hem şahsım adına hem de Sağlıklı Kentler Birliği adına kutluyor, tüm kentlerimize sağlık dolu günler diliyorum.” Dedi.

Yaptığı açıklamada, dünyanın birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu, küresel ısınmayla oluşan iklim değişiklikleri, deprem ve sel felaketleri nedeniyle insanların başta beslenme, barınma olmak üzere yaşamlarını sürdürebilecekleri ana unsurlardan mahrum durumda olduğunu belirten Başkan ALTEPE “Tüm bu sorunların ana kaynağı dünyanın bugüne kadar uğradığı tahribat. Kendimize gösterdiğimiz özen gibi, çevremize ve dünyamıza da özen göstermeliyiz ki, sürdürülebilirliği sağlayalım. İnsan sağlığı çevre sağlığına pamuk ipliğiyle bağlı. Sağlıklı Şehirler Projesiyle Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Ağı’na üye olan binlerce dünya kenti, kendi yaşadıkları bölgelerden başlayarak dünyanın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışıyor. Sağlıklı Şehirler Projesi takipçisi olan Birliğimiz de aynı gaye ile çalışıyor.” Dedi.

Bütün Dünya ülkelerinin daha sağlıklı koşullarda yaşaması ve sağlıklı toplumlar yaratılması için kurulan DSÖ her yıl seçmiş olduğu bir tema ile dünya sağlığını tehdit eden unsurlarla mücadele ediyor. Bu yıl her yıl milyonlarca can alan yüksek tansiyon konusu ele alınıyor.

Bu Haberi Paylaşın