Bizi Takip Edin

Manşetler

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri Toplantısı Antalya’da Gerçekleşti

16.05.2018

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısı 25-27 Nisan 2018 tarihlerinde ev sahipliğimizde Antalya’da gerçekleştirildi.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Menderes Türel’in başkanlık ettiği toplantıya Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağına üye 21 ülkenin ulusal ağ koordinatörleri ile DSÖ yetkilileri, Birliğin encümen üyeleri, plan ve bütçe komisyonu üyeleri ve Birliğin danışma kurulu üyeleri katıldı. Sağlıklı Kentler Birliği encümen üyeleri Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, plan ve bütçe komisyonu üyesi Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Pendik Belediyesi başkan yardımcısı Mehmet Sami Divleli, Birliğin danışma kurulu üyeleri Prof. Dr. Didem Evci Kiraz, Prof. Dr. Feza Karaer, Doç. Dr. Gül Sayan Atanur toplantıya katılarak destek verdiler.

Toplantının açılışında Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşma yaptı. Türel konuşmasında tüm katılımcıları Antalya da ağırlıyor olmaktan ve DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısının bu yıl Antalya da gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türel, konuşmasında Antalya ile ilgili kısa bilgiler aktardıktan sonra Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği arasındaki iletişim konusuna, sağlıklı şehirlere, uluslararası boyutta sağlıklı şehirler hareketine dahil olmanın getirdiği avantajlara vurgu yaptı. Ayrıca katılımcılara Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığını devraldığından bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Başkan Türel’in ardından DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Sağlık İçin Yönetişim Programı Yöneticisi ve Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Bölgesel Merkez Yöneticisi Monika Kosinska konuşmasını yaptı. Konuşmasına Başkan Menderes Türel’e teşekkür ederek başlayan Kosinska bu önemli toplantı için Türkiye’de ve Antalya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Kosinska, katılımcılara 7. Faza geçiş, ulusal ağlar ve Kopenhag Belediye Başkanları mutabakatı, ulusal ağlar aracılığıyla 7. Faza uyumu teşvik etmek, ulusal ağların sağlıklı şehirleri halk sağlığı ve gelişimine yönelik ulusal gündem ve önceliklerle ilişkilendirmesindeki rolü, farklı ulusal stratejileri uygulamak için bir mekanizma ve araç olarak sağlıklı kentler, 2030 sürdürülebilir kalkınma gündemi ve Kopenhag Belediye Başkanları Mutabakatının ulusal seviyede uygulanmasında ulusal ağların rolü, bütün devlet, tüm politikalarda sağlık, ulusal sağlık ve ulusal kalkınma politikalarının uygulanmasında ağların rolü, destekler, zorluklar ve fırsatlar, gibi konulara değindi.

Toplantının 1. gününün devamında ise çeşitli ülkelerin ulusal ağ temsilcileri sunumlarını katılımcılarla paylaştı. Farklı yönetişim seviyeleri arasında uyum, sağlıklı şehirlerin ulusal süreçlere entegrasyonu, 7. Faza geçiş, uluslararası ve devlet dışı aktörler aracılığıyla uyumu teşvik etmek, ulusal ağların sağlıklı şehirleri bölgesel ve uluslararası gündem ve devlet dışı aktörlerle ilişkilendirilmesindeki rolü, katılım ve ortaklık fırsatları, şehir gruplarına yönelik platformlar oluşturmada ulusal ağların rolü, uluslararası ortaklıklar aracılığıyla yerel eylem, ulusal ağların stratejik hedefleri, ulusal ağlar arasında yönetişim ve işbirliği modelleri gibi konular toplantının devamında ele alındı. Bu oturumlar kapsamında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği adına Birlik Müdürü Murat Ar bir sunum yaptı. Sunumunda Birliğin kuruluş amacı ve faaliyetlerine değinen Murat Ar, 7. Faz sürecinde DSÖ’den beklentilerini belirtti.

Toplantının 2. gününde ise ulusal ağların bilgisini kullanmak ve uygulamaları iyileştirmek, iyi uygulamaların paylaşımı, yaşam döngüsü yaklaşımının uygulanması, Avrupa bölgesi genelinde eylem örnekleri, iyi olma hali için çalışmaların güçlendirilmesi, toplumsal ruh sağlığı, 2018 – 2019 eylem planı gibi konulara değinildi.

Sadece teknik gezilerin ayrıldığı toplantının son gününde ise Antalya’da belirlenen gezi noktalarının katılımcılarla birlikte gezilmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Ulusal Ağ Koordinatörleri toplantısı sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın