Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Eko – Okullardan “Ormanda Bir Gün Doğa Eğitimi”

05.05.2017

Tepebaşı Belediyesinin paydaşı olduğu, Uluslararası Çevre Eğitim Programı Eko-Okullar ve Okullarda Orman projesini uygulayan; Ahmet Sezer Ortaokulu ile Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu öğrencileri “Ormanda Bir Gün” doğa eğitimini gerçekleştirdiler. Etkinlikte 8. Sınıf öğrencileri TEOG sonrası stres atma fırsatı da buldular.

Tepebaşı Belediyesi’nin 1999 yılından beri paydaşı olduğu Eko-okullar projesi çocuklarda çevre bilinci oluşmayı, gelişmeyi ve yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Proje çerçevesinde uygulanan “Ormanda Bir Gün eğitimi” 4. kez geçtiğimiz günlerde Ahmet Sezer Ortaokulu ve Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri ve velilerin katılımları ile gerçekleştirildi.Sarıcakaya yolu Yarımca Mahallesi çıkışında bulunan Yörük Obası piknik ve orman içindeki doğal yürüyüş alanında gerçekleştirilen etkinliğe her iki okuldan toplam 77 öğrenci, 4 öğretmen ve 25 veli katıldı.

Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem, Doğada Akıcı Öğrenme Etkinliklerinden; Sessiz Doğa Yürüyüşü, Doğa Listem, Dikkati Odaklanma, Ağacınla Tanış, Duygularını Paylaş etkinliklerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Erdem öğrenci ve velilerin orman ekosistemi, ormanların faydaları, toprak ve erozyon gibi birçok konuda bilgilendiklerini, oyunlarında oynandığı eğlenceli bir eğitim ortamında öğrencilerin eğlenirken öğrendiklerini söyledi.

Etkinlik sorumlu öğretmenlerinden Güzel Erdem, Mesude Demiralay Taşer ve Yasemin Yıldırım orman içinde yaptıkları doğa yürüyüşünde oluşturdukları Doğa Listem çizelgesinde, doğaya ait olmayan atıkların daha fazla olmasının dikkat çekici olduğunu dile getirdiler.

Nadir Edem “ orman içinde özellikle cam kırıklarının fazla olduğunu, bunun önümüzdeki yaz aylarında orman yangınlarına yol açabileceğini, bu konuda duyarlı davranılarak, doğal alanlara çöp ve geri kazanılabilir atıkların atılmamasının bir vatandaşlık sorumluluğu olduğunu” belirtti. Erdem etkinliklerinde kendilerine destek olan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a öğretmen, öğrenci ve veliler adına teşekkür ettiklerini söyledi.

Bu Haberi Paylaşın