Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Elektrikli Ve Elektronik Atıklar Çöp Değildir

07.02.2017

Çevre ve insan sağlığını korumaya yönelik çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Tepebaşı Belediyesi elektrikli ve elektronik atıklar konusunda da önemli çalışmalar yürütüyor. Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası ve ek binalarından çıkan yaklaşık iki ton atık elektrikli ve elektronik eşya lisanslı ESÇEV Mühendislik firmasına teslim ederek geri dönüşüme kazandırıyor.

Tepebaşı Belediyesi, atık elektrikli ve elektronik eşyaların diğer atıklardan ayrı toplanmasının sağlanması için hanelere yönelik bir toplama sistemi oluştururken aynı zamanda bir kurum olarak kendi bünyesinde çıkan atıkların da uygun şekilde geri dönüşüm sistemine dâhil olmasını sağlıyor. Vatandaşlar evlerinden çıkan kullanım ömrünü tamamlamış küçük ebatlı atık elektrikli ve elektronik eşyalarını Özdilek Sanat Merkezi, Hizmet Binası, 19 Mayıs Gençlik Merkezi ve Hedef  Batıkent Belde Evi’ndeki 4 farklı noktada bulunan kumbaralara atabiliyorlar. Yurttaşlar, kullanım ömrünü tamamlamış büyük ebatlı atıklar için Mavi Masa’nın 444 44 26 arayarak yardım talep edebiliyorlar.

Elektrikli ve elektronik atık nedir?

Elektronik atıklar günümüzün en önemli sorunlarından biri haline geldi. Teknolojinin hızla ilerlemesi günlük yaşamı kolaylaştıran elektrikli ve elektronik alet ve cihazların kullanımını arttırmış, ihtiyaca bağlı yeni özellikler yönündeki ürün taleplerinin artışı istenmeyen bir “elektronik atık” sorununu doğurmuştur. Örneğin bilgisayar monitörlerinde bulunan kurşunun sadece 10 gramı 25.000 ton toprağımızı kirletiyor ve 200.000 litre suyu kullanılmaz hale getiriyor. Cep telefonu kullanıcıları eskiyen telefonlarını geri dönüşüm sistemine dahil ettiklerinde yaklaşık 240.000 ton hammadde tasarrufu yapılmış oluyorlar.

 

KÜÇÜK EV ALETLERİ

-Elektrikli süpürgeler, ekmek kızartma makineleri, kahve makineleri  v.b.

BÜYÜK EV ALETLERİ

-Çamaşır Makineleri, kurutucular, bulaşık makineleri, fırınlar, elektrikli sobalar, mikrodalga fırınlar v.b

ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK ALETLER

-Isıtma regülatörleri, termostatlar, endüstriyel anlamda kullanılan diğer izleme ve kontrol cihazları gibi

TÜKETİCİ ALETLERİ

-Radyo setleri, televizyon setleri, video kameralar, video kaydediciler, müzik aletleri v.b

OTOMATİK DAĞITICILAR

-Otomatik sıcak ve soğuk meşrubat dağıtıcıları, otomatik katı ürün dağıtıcıları, otomatik para makineleri v.b.

IT TELEKOMİNASYON

-Yazıcılar, kişisel bilgisayarlar, notebook bilgisayarlar, fotokopi makineleri, hesap makineleri, fax makineleri, telefonlar v.b

Bu Haberi Paylaşın