Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Enerji Tasarruflu Binalarla 10 Yılda 50 Milyon Dolar Tasarruf Mümkün

08.01.2014

soyak-ceoSoyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel, kentsel dönüşümle inşa edilecek binaların enerji tasarruflu olması halinde 10 yılda 50 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanabileceğini kaydetti..

Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel, sektör açısından önemli bir fırsat olan kentsel dönüşümün kamunun hakemliğinde yürütülmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin kentsel dönüşümü başarıyla gerçekleştireceğine inandığını belirtti.

Çamlıbel, dönüşümle birlikte inşa edilecek binaların tamamının enerji tasarruflu olması halinde Türkiye’nin 10 yılda 50 milyar dolar enerji tasarrufu yapabileceğini söyledi.

2014’te konut fiyatlrına yapılacak zammın enflasyon oranında yüzde 6-7 civarında olacağını vurgulayan Çamlıbel, KDV oranlarının yüzde 18’e çıkarılmasının fiyatları biraz daha artıracağını kaydetti.

Sektör açısından önemli adımlar olan mega projelerden olan 3. Köprü, 3. havaalanı, Yenişehir projelerinin başladığını anımsatan Çamlıbel, 2014’ün de 2013 kadar iyi geçeceğine inandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“2013’te gördüğümüz yüzde 7.5 büyümenin 2014’te de devam edeceğini ve ruhsatların da 1 milyon civarında kalacağını düşünüyorum. Ancak konutta KDV’nin yükselmesi olumsuz bir durum. Bir de konut satışında dolayı harçlar ve vergiler var. Bu nedenle konutlarda yüzde 12 civarındaki dolaylı vergi ve haçlar azaltılmalı.”

İstanbul’da arsa maliyetlerinin de çok yüksek olduğunu ve bunun da konut fiyatlarının yükselmeisne neden olduğunu belirten Çamlıbel, “Orta ve alt gelir gurup için yapılacak konutlardaki arsada da KDV’nin indirilmesi gerekir” dedi.

Bu Haberi Paylaşın