Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Enerji Verimliliği için Doğalgaz Kullanımı Yaygınlaşmalı

17.05.2013

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Enerji Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen Enerji Hanım eğitim programına katıldı. Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla başlatılan eğitim programına Trabzonlu kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Trabzon Belediye Bakanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Havva Gümüş ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda açılışında yaptığı konuşmada enerjinin bitmeyen bir kaynak olmadığını belirten Gümrükçüoğlu, “İfade edildiği gibi enerji bitmeyen bir kaynak değildir ve üretilmesi için de belli maliyetler gerekiyor. Enerji kaynağımızın kesilmemesi için bunun üretimini yapmamız zaruri bir ihtiyaçtır. Bunun için yollar bellidir. Mesela ülkeler şimdi ne yapıyorlar nükleer enerjiyi tercih ediyorlar . Bu arada çevrecilerimiz tabii olarak doğa kirlenmesin diyerek nükleer enerjiyi istemiyorlar. Veya bölgemizde enerji ihtiyacını karşılamak için yapılan hidroelektrik santrallere yönelik insanlarımız, doğayı gelecek kuşaklara aldığımız gibi teslim edememe endişesi ile çok sıcak bakmıyorlar ve dolayısıyla da bu konuda çeşitli gösteriler yapıyorlar. Peki başka enerji kaynağımız ne? Enerjimiz olmasa şimdi şu salonda elektriksiz birbirimizi anlayabilecek miyiz ? Takip edebilecek miyiz ? Veya şu mikrofondan konuşabilecek miyiz ? Dolayısıyla sesimizi duyuramayacağız. Demek ki enerji hayatımızın bir parçası. O enerjiyi bir şekilde üreteceğiz. Her ülke kendi kaynaklarını değerlendirecektir. HES’ler yapılmalıdır ama nasıl, mutlaka ÇED raporlarına harfiyen uyarak. Doğaya zarar vermeyerek babalarımızdan annelerimizden devraldığımız tabiatı çocuklarımıza yine aynı değerlerle bozulmamış ve tahrip edilmemiş şekilde teslim ederek. Bütün bunları düşündüğümüzde enerjinin insan hayatının ayrılmaz bir parçası olması münasebetiyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ve derneğimize başlattıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Gümrükçüoğlu enerji verimliliği ve temiz bir doğa için Trabzon’da doğalgaz kullanımın yaygınlaşması gerektiğini ifade ederek” Bu sene içerisinde şehrimizde 40 bin metrelik doğalgaz borusu yerleştirmeyi planlıyoruz. Şehrin tamamına doğalgazın verilebilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bizim vatandaşlardan ricamız enerji verimliliği ve temiz bir Trabzon için doğalgaz kullanımına önem vermeleridir” diye konuştu.

Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Dr. Neslihan Yüksel “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ülke genelinde enerjiyi verimli kullanmayı teşvik etmek amacıyla birçok faaliyetler düzenlenmekte. Konutlarda, sanayide, ulaştırmada ve tarımda enerji verimliliği çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ve önümüzdeki günlerde sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi daha da ivme kazanacak. Bu çalışlarımızdan bir tanesi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile birlikte sürdürdüğümüz Enerji Hanım Projesi’dir. İlk eğitim programını Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Taner Yıldız ile birlikte Kayseri’de başlattık. Bugün Trabzon’dayız. Trabzon 11. ilimiz. Bugüne kadar dolaştığımız tüm illerde siz kadınların yoğun ilgisini gördük. Bu da projemizin ne kadar doğru ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. Kadınlarımız her konuda olduğu gibi enerji verimliliğinde de başarılı olacaklardır. Kadınlarımızın bu projeyi başarmasının sonucu ise hanelerde yılda bir çeyrek altın, ülke genelinde ise yılda 4 milyar liralık tasarruftur. Bu parayla 1000 adet okul ya da 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Gereksiz yanan bir elektrik lambasını söndürerek, tasarruflu ampulleri tercih ederek ve elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak, ailemizin ve ülkemizin refah seviyesini artırabiliriz” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Trabzonlu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi.

Bu Haberi Paylaşın