Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engellerini At Biniş Eğitimi İle Aşıyorlar

27.05.2015

osmangazi-engelli at binis

Osmangazi Belediyesi’nin, otizm ve down sendromlu çocukların tedavisine yönelik düzenlediği at biniş eğitim programlarına katılan çocuklar, 8 aylık eğitimlerinin sonunda düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

Osmangazi Belediyesi tarafından engelli çocukların tedavisine yönelik 4 yıldır düzenlenen at biniş eğitimlerine katılan engelli çocuklar için, Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde ailelerinde katıldığı bir sertifika töreni düzenlendi. Düzenlenen törene katılarak çocuklara tek tek sertifikalarını veren Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Şahin, “Osmangazi Belediyesi olarak, 2012 yılından bu yana düzenli şekilde gerçekleştirdiğimiz eğitim programı ile engelli çocuklarımızın sosyalleşmesine, onların hastalıkları ile birlikte yaşamayı öğrenip, kendilerini toplum içerisinde daha rahat ifade etmelerine katkı sağlamış oluyoruz” dedi. Şahin, hafta içi 5 gün sabah ve öğleden sonra 2’şer saat olarak gerçekleştirilen at biniş programına, otizm ve down sendromlu çocukların yanı sıra engelli tüm çocukların katılabildiğini söyledi.

At biniş eğitimi sonunda sertifika alan engelli çocuklardan Emrullah Bilgici’nin annesi Kıymet Bilgici, böyle bir imkanı kendilerine sağlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve belediye yetkililerine teşekkür etti. 4 yıldır at biniş eğitimlerine katıldıklarını söyleyen Bilgici, “Oğlumun otizm rahatsızlığından dolayı, kendini ifade dememe, kişisel iletişim eksikliği gibi sorunları vardı. Toplum içerisine girmekten ve insanlarla göz teması kurmaktan çekinirdi. Aldığımız eğitimlerin sonunda, artık hem rahatsızlığı ile yaşamayı öğrendi, hem de insanlarla iletişim kurup kendini ifade etmeye başladı. Artık ben engelliyim deyip, kendini rahat bir şekilde ifade edebiliyor” dedi.

Doğuştan bedensel engelli olan 9 yaşındaki Ramazan Güler’in annesi Nevin Güler ise, 3 yıldır katıldıkları at biniş eğitimleri sayesinde çocuğunun hastalığının önemli ölçüde iyileştiğini söyledi. Güler, “Oğlumun bacaklarında denge sorunu vardı. Bu eğitim programına başladıktan sonra sorunumuz azaldı. Şimdi çok daha rahatız. Bu imkanı bizlere sunan Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu Haberi Paylaşın