Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engelli Gençler Dört Eksenli Makine İle Üretip Meslek Edinecekler

24.11.2014

trabzon-engelli gencler

Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından Çamlık Karadeniz Engelliler Özel Eğitim okuluna alınan 4 Eksenli CNC ROUTER makinesinin teslimi ve sınıf açılışı törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Metin Kara, Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş’ın yanı sıra öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

İlimizde eğitilebilir engellilerin eğitime ulaştırılma oranlarının yüzde 95 lerin üzerinde ulaşmasının büyük bir başarı olduğunu belirten Vali Öz ” Ülkemizde ve Trabzon’da son yıllarda sosyal devlet olmanın gereği, güzel çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızın bir tanesi de desteğe ihtiyacı olan kesimlerle birlikte engellilere yönelik mali, sosyal haklar ve istihdama yönelik yapılan önemli çalışmalardır. Hiç kuşkusuz ki engellilerin eğitimi, hayata hazırlanması, iş sahibi olması ve günlük hayata adaptasyonu ile ilgili çalışmalar ilimizde önemli bir yere sahiptir. İlimizde eğitilebilir engellilerin eğitime ulaştırma oranlarının yüzde 95 lerin üzerinde olması büyük bir başarıdır.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu “ Trabzon olarak büyük bir birliktelikle Asıl Engelli Olanlar Engellerini Aşamayanlar” sloganı ile engellilerimize yönelik çok güzel çalışmalar yaptık. Engelsiz yaşayanlar şehri olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz.Büyükşehir Belediyesi olarak Trabzon’u engelsiz yaşanabilen ve engelli arkadaşlarımızın engellerini aşabilme azimleriyle Türkiyenin bu manada en güzel illerinden biri yapmak için uğraşacağız.’’ dedi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Metin Kara ise; Bu proje bir arkadaşımızın hayatını kurtarmak için hedeflerimizin üzerinde sonuçlar yaratacaktır. Bundan dolayı son derece mutluluk duyuyoruz “dedi.

Proje kapsamında 60 bin TL civarında maliyeti olan ahşap, alüminyum ve diğer ürünlerin işlemsini yapabilecek programa entegre 4 eksenli CNC ROUTER makinesi üzerinden 5 bedensel ve 5 zihinsel engelli öğrenci eğitim alacaktır.

Bu Haberi Paylaşın