Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engelliler Günü Programı Gerçekleştirildi

06.12.2016

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Trabzon Valiliği ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. ‘Sevgi damlalarından sevgi yağmurlarına’ isimli proje kapsamında KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, akademisyenler, öğrenciler, engelli vatandaşlar ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Programda katılımcılara seslenen Trabzon Valisi Yücel Yavuz, düzenlenen etkinliklerle engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturmasının hedeflediğini kaydetti. Vali Yavuz, “Devletimiz, özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik önemli çalışmalar yürütmektedir. Onların önündeki engelleri en aza indirmek ve tamamen ortadan kaldırmak için tüm kurumlarımızla birlikte gayret gösteriyoruz. Bu anlamda ülkemizde olduğu gibi ilimizde de önemli çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalarımız aynı kararlılıkla sürecektir. Bu programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Programda engelli vatandaşlara hitap eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Biz bugün sizin misafiriniz” diyerek sözlerine başladı. Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında özetle şunları kaydetti: “Bu konuda 2002 yılını bir hatırlayacak olursak onun öncesinde yüreklerimizin parçası olan evlatlarımız evlerde tutuluyordu. Dışarıya çıkarılmıyordu. İmkânlardan istifade edemiyordular.

Ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın insan sevgisi ve uygarlık anlayışı ile başlattığı çalışmalarla, omuz omuza kol kola girerek ‘onlar hayatımızın birere parçasıdır. Hiçbir engelle karşılaşmadan kendi günlük hayatlarını ve çalışmalarını sürdürerek bu ülkenin, bu milletin birer parçasını ve üretici olduklarını ortaya koyacaklardır’ idealiyle hareket edip bugünlere ulaştık. Bütün hizmetleri sizlere sunmaya devam edeceğiz. Tüm kamu kurumlarımız ve belediyelerimiz sizlerin emrindedir.”

Program, Sürmene Yardımlaşma Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin Mehter Marşı, Gazipaşa Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin hazırladığı semazen gösterisi, Erdoğdu Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin hazırladığı kolbastı gösterisi ve diğer engellilerimizin sunumlarıyla renklendirildi. Mesleklere ve spor faaliyetlerine yönelik oluşturulan stantların gezilmesiyle program son buldu.

Bu Haberi Paylaşın