Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engellilere Eramus+ anlatıldı

02.10.2014

bursa-ENGELLİ

Eurodesk Yerel Temas Noktası olan Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi tarafından yürütülen ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesi kapsamında engelli bireylere Avrupa Fırsatları anlatıldı.

Eurodesk Temas Noktaları Destek Hibe Programı kapsamında ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesini yürüten BKK Gençlik Meclisi, Engelliler Meclisi işbirliğiyle düzenlediği iki ana bölümden oluşan toplantıda engelli bireyleri Avrupa fırsatları konusunda bilgilendirdi. İşaret dili tercümesi kullanılarak anlatılan ilk bölümün ardından ikinci bölümde görme ve fiziksel engelli gençlere yönelik bilgilendirme yapıldı. Toplantıda işitme, ortopedik ve görme engelli bireylerin durumlarına uygun materyaller dağıtıldı. AB Projeleri Uzmanı Ebru Yeniman tarafından katılımcılara Erasmus + Programı genel bilgilendirmesi ve proje yazma hakkında bilinmesi gerekenler anlatıldı. Toplantıların son bölümlerinde ise Erasmus + Programı’ndan yararlanmış gençlerin görüşleri paylaşıldı.

Eurodesk Temas Noktası İrtibat Kişisi Başak Saygı Şahin, Avrupa fırsatlarından Türkiye’deki gençlerin de yararlanması için yoğun çaba harcarken engelli bireyleri de unutmadıklarını söyledi. BKK Gençlik Meclisi tarafından hayata geçirilen ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ ile engellilerin bu sürece dahil edilmesinin büyük rol oynadığını anlatan Şahin, “Avrupa fırsatlarının engellilere anlatılması noktasında ilk kez böyle bir proje geliştirildi. Proje kapsamında işaret dili eklentili tanıtıcı video, kabartma alfabesi olan Braille Alfabesi kullanılarak Eurodesk broşürü ve Erasmus + kılavuzu sesli olarak hazırlandı. Hazırladığımız materyalleri ilgili kurum ve kuruluşlara gönderiyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın