Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engellilerimiz için Engelleri Kaldırıyoruz

04.01.2013

Aydın Belediyesi uygulamaya koyduğu engelliler, 65 yaş üstü ve yatalak vatandaşlar için “Mobil Tahsilat” projesinde 140 belediye arasında ilk 6’ya kaldı. Yarışmanın pazartesi günü sonuçlanacağını ve Aydın Belediyesi olarak bu ödülü Aydın halkına kazandırmak istediklerini söyleyen Başkan Çerçioğlu, engelli vatandaşlara bir müjde daha verdi. Engelliler için özel hazırlanmış bir midibüs, şehir içinde ücretsiz ring seferleri yapacak.

Aydın’daki 6 engelli derneği ve sivil toplum kuruluşu Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na bugüne kadar engellilere verdiği destekten dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Engelliler güç birliği adına konuşan Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, “Engellilere verdiğiniz özellikle de engelliler için ‘Mobil Tahsilat’ uygulamasına başlattığınız için Aydın’daki engelli dernekleri güç birliği adına sizlere teşekkür ediyorum. Mobil belediyecilik anlayışı engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırdı. Tahsilat veznelerine ya da belediyeye gelmeleri bir külfetti. Siz bunu ortadan kaldırdınız” dedi.

Engellilerin sorunlarına yine engelli vatandaşlarla ortak çözüm aradıklarını belirten Başkan Çerçioğlu ise, Ağustos ayında başlatılan Engelliler İçin Mobil Tahsilat uygulaması hakkında bilgi verdi. Başkan Çerçioğlu, “Bu uygulama ile engelli,65 yaş üzeri ve yatalak durumdaki vatandaşlarımızın talepleri üzerine evlerine gidilerek belediye ile ilgili beyan alınmakta ve tahsilat yapılması sağlanmaktadır. Bu hizmete ihtiyacı olan vatandaşlarımızın 7/24 hizmet veren İletişim Merkezi’ne ilgili taleplerini belirtmelerini takiben, belediye personellerimiz mobil el terminalleri ile vatandaşlarımızın evlerine giderek, belediyecilik işlemlerini yerinde yapmaktadırlar. Ağustos ayında başlatılan proje kapsamında belediyemiz 300’ün üzerinde yaşlı ve engelli vatandaşımıza bahsi geçen hizmeti götürmüştür” bilgisini verdi.

MOBİL TAHSİLAT UYGULAMASI
Daha sonra engelliler için Mobil Tahsilat uygulaması hakkında ilk kez bir açıklamada bulunan Başkan Çerçioğlu, “Biz bu projeyle Cumhurbaşkanlığı’nın sevk ve idaresinde TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın katılımıyla gerçekleştirilen bir yarışmaya katıldık. 140’ın üzerinde belediye projeleriyle yarışmaya katıldı.
İlk 55’ten sonra Aydın Belediyesi olarak son 6 proje arasına kaldık. Diğer 5 proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Taşradan sadece Aydın Belediyesi var. Şu anda 17 tane jüri üyesi projeyi ve işleyişi takip ediyor. Bu yıl 10.’su yapılan projeye daha önce Aydın Belediyesi hiç katılmamış. Şu anda ilk 6’dayız ve pazartesi günü sonuçlar açıklanacak. Sistemin yürüyüp yürümediğini, bizleri denetliyorlar. İnşallah bu ödülü Aydın Belediyesi Aydın kentine getirecek” açıklamasında bulundu.
ENGELLİLER İÇİN RİNG YAPACAK ARAÇ GELİYOR

Engelliler için bir başka müjde veren Başkan Çerçioğlu, “Önümüzdeki günlerde engelli vatandaşlar için özel yapılan midibüsümüz şehir içinde ring yapacak. Üniversite hastanesi, diğer hastaneler, kamu kurumları ve alışveriş merkezleri önünden geçecek şekilde bir güzergâh belirlendi. Engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olacak aracın hangi güzergâhtan saat kaçta geçtiğini bilmesi için duraklarda duyurular yapacağız. Şehir içinde işlerini görmekte zorlanan engelli vatandaşımız, bu araç sayesinde işini görüp evine geri dönebilecek.
Diğer yandan ilköğretim ve orta öğretimde okuyan engelli öğrencilerin sayısının belirlenmesi yönünde çalışma yapacağız. Sayı belirlendikten sonra onlar için de özel hazırlanmış araçlarla evden okula, okuldan eve servis hizmeti vereceğiz” açıklamasında bulundu.

 

 

Bu Haberi Paylaşın