Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engelsiz İzmir kongresine yoğun ilgi

05.11.2013

engelsizizmirYerli ve yabancı panelistlerin 16 farklı konu başlığında güncel konuları ele aldığı, ENGELSİZMİR Kongresi zengin içerikli konferans ve panelleriyle dikkat çekiyor.

Uluslararası katılımlı olan Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi’nin ilk gününde Engelli Hakları Paneli, Engelsiz Turizm Paneli, Kültür Sanat Paneli, Engelsiz Bilişim Paneli ile Kentsel Dönüşüm ve Evrensel Dizayn ve Engelsiz Eğitim oturumları gerçekleştirildi.

Kongrenin ilk panelinde “Engelli Hakları”nın önemine dikkat çekildi. Oturum Başkanlığını Av. Müjgan Bilgen Özen’in yaptığı panelde, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası anlamda birçok yasal düzenlemelere sahip olduğu dile getirildi. Özen, en önemli metnin Birleşmiş Milletler Engelli Haklar sözleşmesi olduğunu ve Türkiye’nin bu metni imzalayan ülkelerin en başında geldiğini vurguladı. İzmir Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Çınarlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı panelde, Çınarlı engellilerin eğitim görme, sağlık, çalışma ve meslek edinme, tatil, spor yapma haklarının bütün toplumlarda var olması gereken bir konu olduğunu belirterek, öncelikle engellinin kendi haklarını anlamasının önemli olduğunu söyledi.

Kongrenin dikkat çeken bir diğer paneli ise “Kültür Sanat” paneli oldu. Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Altan Gördüm’ün konuşmacı olarak katıldığı panel büyük ilgi gördü. Gördüm, kendisi için çok önemli ve hassas bir konuda kongre düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu belirtti, kongreyi düzenleyenlere teşekkür etti. Gördüm, “Hayat bizim içimizde, biz hayatın içindeyiz. Sanatın iyileştirici olduğuna dikkat çekmek istiyorum, sanatla insanları iyileştirebiliriz. Sanatla ilgilendiğimiz zaman daha iyi anne, baba ve birey olabiliriz” dedi.

30 Ekim 3 Kasım 2013 tarihlerinde organize edilen ENGELSİZMİR KONGRESİ’ne ulusal ve uluslararası düzeyde birçok önemli konuk katılıyor. Kongreye, 2 Kasım Cumartesi günü aralarında Almanya Wolklingen Belediye Başkanı Klaus Lorig’inde bulunduğu önemli isimler katılacak.

2 Kasım Cumartesi günü Dünyadan En İyi Uygulamalar ve Engelli Sporcu Olmak konularının ele alınacağı kongrede; sorunlar ve sorular, halkın anlayacağı dilde cevaplarını bulacak.

Kongre kapsamında özel atölye çalışmaları, dans gösterileri, film gösterimi, sergi, konser, defile, spor karşılaşmaları gibi etkinlikler de düzenleniyor.

İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 no’lu holde 75 katılımcının yer aldığı ENGELSİZMİR Kongresi, 3 Kasım Pazar günü sona erecek.

ENGELSİZMİR 2013 Kongresi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZFAŞ tarafından, engelli yaşamını engelsiz bir hayat haline dönüştürmek amacıyla organize ediliyor.

 

 

 

Bu Haberi Paylaşın