Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Engelsiz Spor Çalıştay’ı Renkli Başladı

18.12.2014

pendik engelsiz spor

Pendik’te engelli bireylere yönelik spor olanaklarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla “Engelsiz Spor Çalıştayı”ı düzenlendi. İki gün süreli Çalıştay, çok sayıda uzmanın katılımıyla ve renkli gösterilerle başladı.

Pendik Belediyesi, Pendik Kent Konseyi ve Gedik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Engelsiz Spor Çalıştayı”, The Green Park Hotel’de başladı. Çok sayıda uzmanın ve davetlinin katıldığı Çalıştay’ın açılışında Otizm engelli Rabia Aytek’in umut veren şarkılarının ardından “Aktifim Toplumun İçindeyim” projesinde yer alan engelli çocuklar, ilgiyle izlenen bir dans gösterisi sergiledi.

Açılış konuşmasını yapan Pendik Kent Konseyi Başkanı Ayşenur Türkay “Pendik’te engellilere yönelik çok güzel çalışmalar yürütülmekte, engelsiz spor alanları oluşturulmaktadır. Sayın Başkanımız Kenan Şahin’e çalışmalarından, başarılarından, sanata ve spora olan desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. “ dedi. Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hülya Gedik Sadıklar da “Hocalarımız ile birlikte burada ortak bir çalışma içinde bulunduk. Engelli genç ve çocuklara yönelik beden eğitimi ve spor çalışmaları bize heyecan vermektedir. “Aktifim Toplumun İçindeyim “ öğrencileri ve aileleri bu proje ile eğitim görmektedirler. Engelli çocukların engelsiz çocuklarla bir araya geldiği ve engelli çocukların kolayca entegre olduğu ve kaynaştığı projelerde bizlere destek veren herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

“Kime bir pencere açabilirsek, bizim için kârdır”
Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de yaptığı konuşmada, “Sporu yönetmek çok kolay bir iş değildir. Kentimizde spor bilincinin oluşması ve devamının sağlanması bizim için çok önemlidir. Engelli sporu anlamında tekerlekli sandalye, ampute futbol takımı ve bireysel diğer spor dallarında çok güzel çalışmaları yürütmekte ve desteklemekteyiz” dedi.

Karaya vuran denizyıldızlarını tek tek denize atan adamın hikayesini hatırlatan Başkan Şahin, “Bizim hikayemiz de bu hikaye ile bütünleşmektedir. Kimin hayatını değiştirebilirsek, kime bir pencere açabilirsek bizim için bir kârdır. Bugün burada engelli sporu ile ilgili önemli bir çalışmayı ortaya koyuyoruz. Herkese küçüklüğünde “Büyüyünce ne olacaksın” diye sorulur. Biz bu sorunun cevabını hep ya doktor ya öğretmen ya da mühendis olarak verdik. Ama şimdiki neslimizde çocuklarımız, sanatçıları ve sporcuları örnek alıyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin ufkunda sanata ve spora yer vermelerinde bir payımız varsa ne mutlu bizlere” diyerek bu alandaki çalışmaların önemini vurguladı.

ABD’deki uygulamayı anlattı

Çalıştay’a konuşmacı olarak katılan New Hampshire Üniversitesi’nden Dr. Michelle Grenier “Amerika Birleşik Devletleri’nde Özel Gereksinimli Çocuklara Yönelik Beden Eğitimi Hizmetleri ve Kaynaştırma” konusunda bir sunum yaptı. Dr. Grenier, ABD’de özel gereksinimi olan çocukların yüzde 95’inin kaynaştırma eğitimi aldığını, sadece çok ağır hasta olan ve bakım gereken yüzde 5’lik bir kesimin bu eğitime katılamadığını söyledi.

İkinci gün Fiziksel Aktivite Merkezi ziyaret edilecek
Çalıştay’ın ilk gününde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Paralimpik Komitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesinden temsilcilerin konuşmacı olduğu panellerin yanı sıra, paralimpik milli sporcular da başarıya giden yolda yaşadıklarını ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İki gün süreli Çalıştay’da paneller, çeşitli başlıklar altında engelli bireyler için Pendik ilçesindeki spor olanaklarının geliştirilmesine yönelik raporların hazırlanacağı oturumlar ve engelli bireylerin sunduğu çeşitli gösteriler yer alıyor. Çalıştay’ın 2. Günü’nde ise İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen “Engelli çocuk ve Gençler için Fiziksel Aktivite iMerkezi” projesinin devam ettiği Dolayoba Spor Kompleksi’nde incelemeler yapılacak.

 

Bu Haberi Paylaşın