Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Evsizler Büyükşehir’e emanet…

11.01.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan kimsesizleri soğuk kış günlerinde unutmadı. Sokakta yaşayan 377 evsiz vatandaş Sarıyer’de bulunan Metin Oktay Spor Tesisi’nde misafir ediliyor. Şu anda 323 kişinin misafir edildiği tesiste bakımı yapılan 80 vatandaş memleketine gitti, 16’sı da ailesine teslim edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Darülaceze Müdürlüğü İstanbul’daki kimsesizleri misafir ederek onların evi olmaya devam ediyor.İBB sokakta yaşamını sürdüren kimsesizleri, soğuk havanın getirdiği olumsuz ve kötü şartlarından etkilenmemeleri için Metin Oktay Kapalı Spor Salonu’nda ağırlıyor.

Spor Kompleksine getirilen evsiz vatandaşların, sağlık kontrolleri, kişisel bakımları yapılıyor, giyim ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca üç öğün de sıcak yemek sunuluyor. Sosyal çalışmacılar tarafından yapılan incelemelerde kurumsal bakım şartlarına haiz olan misafirler kurumsal bakıma kavuşturuluyor. Memleketlerine gitmek isteyenlerin ise Büyükşehir Belediyesi tarafından biletleri alınıyor ve ailelerine kavuşmaları sağlanıyor.

Spor Kompleksi, açık kapı sistemiyle hizmet veriyor. Misafirler istedikleri zaman girip çıkabiliyorlar. Spor Kompleksinde hava şartları göz önünde bulundurularak 2013 Mart ayı sonuna kadar evsiz vatandaşlara hizmet sunulması planlanıyor. Vatandaşlar 153 Beyaz Masa ve 444 2 566 AKOM’ a ulaşarak başvuru yapabilir ve sokakta yaşamak zorunda kalan evsizler ile ilgili ihbarlar da bulunabilirler.

Kar yağışı ve hava sıcaklığının düşmesi üzerine 7 Aralık 2012 Tarihinde itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafında şu ana kadar 1007 evsize hizmet verildi. Tüm ihtiyaçları karşılanan 684 vatandaş kendi istekleri ile tesislerden ayrıldı. Şu anda 323 kişinin misafir edildiği tesiste bakımı yapılan 80 vatandaş memleketine gitti, 16’sı da ailesine teslim edildi.

 

Bu Haberi Paylaşın