Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

GADEM’den ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi

04.04.2017

4 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

GADEM’den ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi
– Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) tarafından hayata geçirilen ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesinin pilot uygulaması Gürsu Latif Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) tarafından hayata geçirilen ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesinin pilot uygulaması Gürsu Latif Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmetlerini sürdüren Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) tarafından alkol ve madde bağımlılığına yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar kapsamında hazırlanan örnek projenin ilk pilot uygulaması gerçekleştirildi. Öğretmenlerin alkol ve madde bağımlılığı ile ilgili farkındalık seviyelerinin arttırıldığı çalışmada, alkol veya madde kullanma riski taşıyan öğrencilerin erken teşhisi ve tedaviye yönlendirilmesi hedeflenen ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesinin pilot uygulaması Gürsu Latif Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Programa mesailerinin ardından gönüllü katılan 25 öğretmen, 2 gün ve 4 oturumda gerçekleşen seminerde, GADEM’de görevli sosyolog Hülya Özkan ve Gökhan Öztürk’ün anlatımıyla ‘Bağımlılık’, ‘Günümüzde yaygın olarak kullanılan maddeler’, ‘Risk faktörleri ve madde kullanım belirtileri’ ile ‘Öğretmenlerin rolü’ konularında bilgi sahibi oldu.
GADEM Sorumlusu Sosyolog Gökhan Öztürk, 17 ilçenin tamamında uygulanması planlanan projede öncelikle öğretmenlerin bilgilendirilmelerinin önemine değindi. Projenin daha etkili sunulabilmesi için önemli bir adım atıldığını belirten Öztürk, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı kamu ve özel okullarda uygulanacak olan projenin, liselerde aktif derse giren öğretmenlerle yürütülebileceğini, madde kullanım riski taşıyan veya madde kullanımı başlamış öğrenciler için de hem tıbbi hem de psiko-sosyal destek alabilecekleri bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.
GADEM, mahalle bazlı sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yaparken hem bağımlı hem de bağımlı yakınlarına verilen danışmanlık hizmetleriyle alandaki boşluğu doldurdu. Oluşturulan ‘Bütünşehir Sistemi’ ile de alkol ve madde bağımlılığına farklı bir bakış açısı ortaya koyan GADEM, sürdürülen farkındalık çalışmalarıyla da toplumsal bilincin arttırılmasını hedefliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın