Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Giresun’da Atık Bitkisel Yağlar Toplanıyor

05.03.2014

Giresun’da, 2013 yılında 29 bin 675 kilogram atık bitkisel yağ toplandığı bildirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, atık bitkisel yağların neden olduğu kirliliğin insan ve çevre sağlığını tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, lavaboya dökülen bitkisel atık yağların, kanalizasyon hatlarına yapışarak boruların daralmasına ve tıkanmalarına sebep olduğuna işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Kızartma amacıyla kullanılan yağlar defalarca kullanıldığında polar sayıları yükselir ve kanserojen madde haline gelir. Kullanılmış yağ kesinlikle bekletilip kullanılmamalıdır. Bekletilen yağın perioksit değeri yükselerek oksitlenir ve bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Bitkisel atık yağlar suya döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar ve güneş ışığını engeller. Zamanla sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır ve canlı yaşamına zarar verir.”

Giresun’da atık bitkisel yağların toplanması için çalışmaların sürdürüldüğü, geçtiğimiz yıl 29 bin 675 kilogram atık yağın toplandığı ifade edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Atık bitkisel yağ üreten tesisler (yemek fabrikaları, restoranlar, pastahaneler gibi) oluşan atık yağlarının toplanması için lisanslı atık yağ taşıyıcıları ile sözleşme yapmaları, atık yağlarını ulusal atık taşıma formları ile bu lisanslı taşıyıcılara teslim etmek zorundadırlar. Evlerde oluşan atık bitkisel yağların musluktan dökülmemesi çevre kirliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle halkımız kullanılmış bitkisel atık yağları pet şişelerde biriktirerek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edilmelidir.”

Bu Haberi Paylaşın