Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Gölcük’te Atık Yağlar Toplanıyor

17.02.2017

Gölcük Belediyesi İlçe genelinde Atık Yağ Toplama işlemini, mahalle sakinlerinin, esnafların ve kurum ve kuruluşların desteği ve duyarlılığı sayesinde düzenli bir şekilde sürdürüyor.

Atık Yağ Toplamaya Tam Destek

Çevreye verdiği zararın farkında bile olmadan lavabolara dökülen kızartmalık atık yağların su giderlerini zaman içerisinde tıkayarak kanalizasyon sistemlerine zarar vermesi, kanalizasyon sistemlerinin yenilenmesini gerektirdiği için de ekonomimizi olumsuz yönde etkilediği herkesçe biliniyor.

Aynı zamanda yoğunluğu suya göre daha hafif olan yağın su ile buluşması yani kanalizasyonlara dökülmesi durumunda, suyun yüzeyini kaplayan yağın havadan suya oksijen akışını engellemesi ile birlikte su altındaki canlı yaşamı olumsuz yönde etkileniyor.

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “ Gölcük Belediyesi olarak Atık Yağ toplama işleminin İlçe genelinde devam ettiği ve Atık Yağ konusundaki çalışmaların vatandaşlardan, okullardan, esnaflardan, kurum ve kuruluşlardan destek gördüğü belirtiliyor. Evlerde kullanılarak lavabolara ve çöpe dökülen 1 lt kızartmalık atık yağın, 1 milyon litre suyu içilemez ve kullanılamaz hale getiriyor. Atık Yağların birçok kez kızartma işlemine tabi tutulması insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kızartma işlemi için kullandığımız yağları en fazla 2.kez tekrar kullanmak, sağlığımızı koruyabilmemiz açısından çok daha önemlidir. Vatandaşlar oluşan Atık Yağları pet şişelerde biriktirip, bağlı oldukları Muhtarlıklardaki Atık Yağ Toplama Bidonlarına bırakabilirler” denildi.

Bu Haberi Paylaşın