Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Görme engelliler için kaldırımlar düzenleniyor

10.01.2014

img_2223Osmancık Belediyesi, şehir merkezinde yapılan yol ve kaldırım çalışmalarında   özel düzenlemeler yaparak, 7-14 Ocak Beyaz Baston ve Körler Haftasına denk gelen şu günlerde  engellilerin her zaman yanında olduğunu gösterdi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı;” Biz duyanın da duymayanın da, görenin de görmeyenin de belediyesiyiz. Görme duyusunu kaybetmiş ama gönül gözüyle gören vatandaşlarımız bizim için özeldir. Bu özel insanlarımıza biz de özel hizmetler yapmak zorundaydık. Görme engelli kardeşlerimizin kimsenin yardımı olmadan kaldırımda daha rahat ve güven içerisinde yürüyebilmesi için kaldırım taşlarının özel kabartmalı ve bastonla yürüyüş için uygun küçük oluk güzergahlı taşlarla döşeme yapıyoruz. Kabartmalı takip yolu dediğimiz alanda bastonları ile kabartmaları izleyerek gidebilecekler, nerde sağa döneceklerini, nerde sola döneceklerini yine bu oluklu kabartma taşlar aracılığı ile takip edebileceklerdir. Söz konusu çalışmanın görme engellilerin sosyal hayata daha fazla katılımları ve fiziki engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak Osmancık Belediyesi olarak başlattığımız uygulama, Avrupa standartlarına uygun bir çalışmadır.

Çalışmalarımızın 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftasına gelmesi de farkındalık sağlaması açısından güzel bir tesadüf olmuştur. Biz belirli günler ve haftalarda değil her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Engelleri kaldırmak için çalışıyoruz.” dedi.

Bu Haberi Paylaşın