Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Hasan Polatkan Kültür Merkezi hizmete açıldı

05.03.2014

Odunpazarı Belediyesi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla yapılan Hasan Polatkan Kültür Merkezi yoğun bir katılım ile açıldı.

Açılışa; Vali Güngör Azim Tuna, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Yapıcı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Merhum Hasan Polatkan’ın torunu Hasan Polatkan Atlı ve çok sayıda davetli katıldı.

1000 m²’ lik alanda akıllı düzenlemeyle oluşturulan kültür merkezinde; en yeni teknolojilerle donatılmış 440 kişilik gösteri salonu, toplantı ve sergilere uygun galeriler, fuaye ve dinlenme alanları bulunuyor.

Açılış töreninde konuşan Vali Güngör Azim Tuna, emeği geçen herkese teşekkür ederek; “Hasan Polatkan Kültür Merkezi Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin Kalıcı Eserler programı kapsamında şehrimize kazandırdığı güzelliklerden biridir. Merkez’in yapımında büyük emekleri olan Odunpazarı Belediyesine, şehir kültürüne katkı sağlayan bu hizmetinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Eskişehir’e yeni bir kültür merkezi kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ise, “Görev yaptığımız 10 yıl boyunca Odunpazarı’nı ve Eskişehir’i kültür ve sanatın adresi haline getirmeye özen gösterdik. Herkese ulaşılabilir hale getirmeye gayret ettik” diye konuştu.

Kültür merkezine dedesinin isminin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren, Merhum Hasan Polatkan’ın torunu Hasan Polatkan Atlı da, “Bu, bizim için büyük bir onur ve gurur oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek mutluluğunu ifade etti.

Yoğun ilgi ile takip edilen açılış programında yaptığı konuşmada; bugün burada bir demokrasi abidesi yükselmektedir diyen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu; “Bu millet, kendine hizmet eden insanlara vefa göstermektedir. Bugün burada yapılan salon, aslında sadece bir isimle bütünleşmemiştir. Demokrasi tarihimizin ve yakın tarihimizin mazlumlarına, mağdurlarına sahip çıkmak adına ve Türkiye’nin geleceğine ve bugününe sahip çıkmak adına atılan kuvvetli, ihtişamlı, muhteşem ve onurlu bir adımdır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Tuna, torun Hasan Polatkan Atlı’ya çiçek verdi. Daha sonra Özgen Akçagül ve Blue Note Orkestrası verdikleri konserle davetlilere unutulmaz dakikalar yaşattılar. Açılışta ayrıca Odunpazarı Belediyesi Uluslararası Cam Sanatları Yarışmasında dereceye giren eserler, düzenlenen sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Eskişehir’in kültür ve sanat yaşamına çok önemli katkılar sağlayacak olan merkez, Atatürk Bulvarında sanatseverlere hizmet veriyor.

 

Bu Haberi Paylaşın