Bizi Takip Edin

Manşetler

Haydi Çocuklar Bisikletle Okula – 2018

28.05.2018

Sağlıklı Kentler Birliği olarak şehir içi ulaşımında bisiklet kullanımının önemine değinmek, bisikletin etkin bir ulaşım aracı olduğu bilincini yaymak ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” sloganıyla geçen yıl başlattığımız farkındalık çalışmamıza bu yıl da devam ettik. Yaptığımız duyuru ile üye belediyelerimizin kendi sınırlarındaki ilkokul 4. sınıf ve üstü öğrencilerin 7-11 Mayıs 2018 haftası boyunca okullarına bisiklet ile gitmelerini sağlayarak destek vermeleri istenmişti. Duyurumuza İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Antalya Gazipaşa Belediyesi ve Giresun Tirebolu Belediyesi düzenledikleri etkinlikler ile destek verdiler.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Menderes Türel’in himayesinde yürütülen “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” etkinliği kapsamında Altındağ Kurs Merkezi’nde eğitim gören öğrencilere bisiklet ile ulaşımın faydaları, bisiklet ile ulaşımda uyulması gereken kurallar ve diğer yaya ve sürücülerin bisikletlilere karşı uymakla yükümlü olduğu kurallar hatırlatıldı. 8-14 yaş arası çocuklara eğitim imkânı sağlayan AKBEM’de eğitim gören 15 öğrenci okul yolunda pedal çevirdi. AKBEM yetkilileri, Sağlıklı Kentler Birliğinin başlattığı farkındalık çalışmasına öğrencilerin de büyük bir heyecanla katıldığını ifade ederek, “Amacımız öğrencilerin okullarına bisikletle gelmelerini sağlamak ve bisiklet kullanımını arttırmak. Sağlıklı nesillerin yetişmesi, daha temiz bir çevre ve enerji tasarrufu için bisiklete binmeyi özendirmeye devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda kampanyamıza destek verdi. Sağlıklı yaşama dikkat çekmek ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Çatalca Çakıl Ortaokulu ve Kadıköy İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” faaliyeti hayata geçirildi.

Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümlerine farkındalık oluşturmak için 100’ü aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen faaliyeti çevre halkı da ilgiyle takip etti. Bisikletlerle evlerinden okula giden çocuklar 7 – 11 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen faaliyet ile birlikte sağlıklı yaşama dikkat çekerek topluma mesaj verdiler.

Geçtiğimiz yıl da kampanyamıza destek veren Bilecik Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Bilecik Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilciliği işbirliğinde gerçekleştirilen ”Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” etkinliği kapsamında öğrenciler okullarına bisiklet ile gitti.

“Sağlıklı Gelecek, Sağlıklı Nesiller” sloganı ile gerçekleştirilen etkinlikte Bilecik Murat Hüdavendigar Ortaokulu ve 700. Yıl Ortaokulu öğrencilerinden oluşan gruplar, okullarına bisiklet ile ulaşım sağladı. Etkinlikte Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ay, Bilecik Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Budak, Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilcisi Hakan Yavuz, etkinliğin ilk gününde öğrencileri bisikletleriyle okullarına uğurladı. Gerçekleştirilen etkinlikte Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilcisi Hakan Yavuz öğrencilere bisiklet kullanımının faydaları ve trafikte uyulması gereken kuralları anlattı.

Antalya Gazipaşa Belediyesi, bu yıl ikincisi düzenlenen ”Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” etkinliğine Ahmet Tuncer İlk-Ortaokulunda başladı. Bisikletleriyle okul önünde toplanan çocuklar, Gazipaşa Belediyesinin bisiklet antrenörleri gözetiminde trafiğe kapatılan 4 kilometrelik yolda tur attı. Etkinliğe yaklaşık 200 öğrenci katıldı.

Gazipaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Sağlıklı Kentler Birliği ile birlikte düzenledikleri çalışmaya ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Gazipaşa Belediyesi olarak yaptıkları tüm yollarda bisiklet yolu yaptıklarını dile getiren Kaya, “Belediye olarak son yıllarda Avrupa standartlarında yaptığımız bisiklet yolları nedeniyle ilçemizde bisiklet kullanan ve bisikletle ulaşımını sağlayan kişi sayısı ciddi oranda arttı. Amacımız öğrencilerin okullarına bisikletle gelmelerini sağlamak ve bisiklet kullanımını arttırmak. Sağlıklı nesillerin yetişmesi, daha temiz bir çevre ve enerji tasarrufu için bisiklete binmeyi özendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Giresun Tirebolu Belediyesi tarafından düzenlenen “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” projesi kapsamında açıklama yapan Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak; “ Bisikletin dünyada öne çıkan bir ulaşım aracı olduğunu, ülkemizde her yıl bu konuda önemli projelere imza atıldığını, bizler de bisiklet kullanımının yaygınlaşması adına ilçemizdeki öğrencimize “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” projesi kapsamında 50 adet bisiklet dağıtarak okullarına bisikletleri ile gidip gelmelerini teşvik ettik” dedi.

 “Haydi Çocuklar Bisikletle Okula” duyurumuza destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Antalya Gazipaşa Belediyesi ve Giresun Tirebolu Belediyelerine Sağlıklı Kentler Birliği olarak teşekkür ederiz. Kampanyamıza destek veren üye belediyelerimize duyarlılıklarından dolayı Ekim ayında İstanbul Kadıköy’de gerçekleşecek Sağlıklı Kentler Birliği konferansında sertifika takdim edilecektir.

Bu Haberi Paylaşın