Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Hayvanları Koruma Günü Can Dostlarıyla Kutlandı

08.10.2019

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, İnegöl’de İnegöl Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen programla kutlandı. Bu güne özel olarak program İnegöl Belediyesi’nin Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinde gerçekleştirildi.

Protokol üyelerinin de katıldığı programa, ilçe halkının ve öğrencilerin ilgisi de yoğun oldu. Hayvanları Koruma Günü kapsamında öğrencilerden oluşan müzik gruplarının konserleri, dinleyenleri adeta mest etti. Yüzlerce öğrenci gün boyu barınakta can dostlarıyla keyifli anlar yaşadı. Etkinlikte, öğrencilere İnegöl Belediyesi tarafından sokak hayvanları için hazırlanan paketler halindeki mamalar da dağıtıldı. Bu mamalarla öğrencilerin kendi muhitlerindeki sokak hayvanlarını beslemeleri istendi.

İNEGÖL BELEDİYESİ 5 YILDA İNANILMAZ ÇALIŞMALAR YAPTI
Hayvanları Koruma Günü programında, İnegöl Kent Konseyi Hayvanları Koruma Grubu Başkanı Şebnem Erkan kürsüye çıkarak günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Erkan, “Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında bugün burada olmaktan çok mutluyum. Bugün çoğu yerde görsel anlamda beslemeler yapılacak ya da biz hayvanları koruyoruz pozu verilecek. Ancak İnegöl Belediyesi son 5 yılda sokak hayvanları için inanılmaz çalışmalar yaptı. Şuan bulunduğumuz Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezi de bunlardan biridir. Yine Kültür park içerisinde bulunan Pisi Bahçe, Kent Konseyi Sokak Hayvanlarını Koruma Çalışma Grubu öncülüğünde İnegöl Belediyesi ve Dörtçelik Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Bölümü işbirliği ile yapılan kedi ve köpek evleri, kış mevsimi beslemeleri gibi birçok çalışma yapıldı. Tüm bunlar için teşekkür ediyorum” dedi.

DÜNYAYI KURTARACAK OLAN SEVGİDİR
İnegöl Doğal Hayatı ver Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Hatice Terkenli ise bu anlamlı etkinlik için emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “4 Ekim, bize kendi derdini tek başına çözemeyen, sıkıntılarını dile getiremeyen, kısacası bizlerin sevgisine ve merhametine ihtiyacı olan canlıları koruma günü. İnsanoğlu dışında yaşayan canlıların olduğunu, yaşam haklarına saygı duymamız gerektiğini hatırlatan bugüne sahip çıkmak oldukça önemli. ‘Hiçbir korkuluğu kurt suretinde yapmamışlar, ayı ve leopar gibi de yapmamışlar, zannederim ki insandan daha korkuncunu bulamamışlar’ demiş Thomas Hobbes. Doğanın hızla yok olmasına neden olan bizleriz. Ancak bu durumu tersine çevirecek olan da yine bizleriz. Sayımız arttıkça, doğal kaynaklarımızı tüketimimiz de aynı oranda artıyor. Bizler çoğaldıkça, bizim dışımızdaki canlıların sayısı azalıyor. Hayvanlar bizlere muhtaç diyoruz, ancak asıl bizler yaşamı devam ettirebilmek için canlılara, bitkilere, onların çeşitliliğine muhtacız. Bu nedenle bugüne dek hep söylediğimiz gibi tek isteğimiz yaşam hakkına saygı. İDOHA olarak 2013 yılından bu yana belediyemiz ile birlikte çeşitli farkındalık yaratan etkinliklere imza attık. Önümüzdeki günlerde de yine birlikte güzel çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyor ve bunun için sabırsızlanıyoruz. Amacımız bugüne dek asla köstek olmak olmadı, her olumlu çalışmaya sonuna kadar destek olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Aynı amaç uğruna birlikte güzel şeyler yapacağımıza inancımız tam. Unutmayalım; Dünyayı kurtaracak olan sevgidir. Ve bir hayvan sevmekle başlar her şey” diye konuştu.

YARATANIN YARATTIĞI HER TÜR CANLIYI KORUMAK, SAHİPLENMEK LAZIM
Belediye Başkanı Alper Taban da hayvanları korumak ve sahiplenmek gerektiğine vurgu yaparak; “Bugün mutluyuz. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü… Sembolik de olsa hatırlamak ve hatırlanmak güzel. Özellikle bugüne özel gerçekten sahipsiz hayvanlar barınağımız içerisinde bunu yapmak çok daha anlamlı oldu. Geçen yıl buranın açılışını gerçekleştirmiştik. Bütün işin temelinde sevgi vardır. Yaratanın yarattığı her tür canlıyı korumak, sahiplenmek lazım. Bizim de kurum olarak bakış açımız bu şekilde. Hayvanları korumamız ve sahiplenmemiz lazım. Göreve geldiğim günden beri belki vatandaştan en fazla şikayet aldığımız konulardan biri sokaklardaki sahipsiz hayvanlarımız. Bunlarla ilgili de pek çok sorun ve sebep olduğunu da biliyoruz. Araştırmalarımızı yapıyoruz. Özellikle hayvan sevgisi bilincini arttırarak, sahiplenmeyi arttırarak bu sorunları da çözmek istiyoruz sizlerin desteği ve katkısıyla. Merkezimizi de mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum. Burada hayvan sağlığının korunmasından gerekli teşhis ve tedavilerin yapılmasına kadar tüm işlemler yapılıyor. Şehir dışından gelen hayvanların ameliyatlarını dahi burada yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Son olarak bir konuşma yapan Kaymakam Şükrü Görücü de “Bugün güzel ve anlamlı bir günde birlikteyiz. Sadece İnegöl’de değil Türkiye’de ve Dünya’da bugün hayvanları konuşacağız. Ama hayvanları bir gün konuşmak yetmiyor.

Biz İnegöl olarak her alanda özellikle hayvanlar konusunda çalışan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Belediyemizin bu güzel tesisini geçen yıl açmıştık. Önümüzdeki günlerde mecliste de hayvan haklarıyla ilgili konu gündeme gelecek. Hayvanlara zarar verenlerin cezai müeyyidelerin arttırıldığı, hatta hapis cezalarına çarptırılmanın gündemde olduğu meclisimizin çok değerli bir çalışması var. İnşallah yakında hayata geçecek. Ben organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası İnegöl’de sokak hayvanlarını besleme konusunda büyük çaba sarf eden 7 vatandaşa plaket takdim edildi.

Bu Haberi Paylaşın