Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

HBB’den Personellerine Madde Bağımlılığı İle Sağlık Eğitim Semineri

12.11.2016

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlık ve Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nde görev yapan hemşireler, 8 Kasım Salı günü İskenderun HATSU Konferans Salonu’nda madde bağımlılığı ile alakalı sağlık eğitim semineri gerçekleştirildi.

68 HBB personelinin katılım gösterdiği sağlık eğitim seminerinde, HBB Mezarlıklar Koordinatörü Orhan Yardımcı, HBB hemşireleri Derya Nergiz, Tuba Çolak, Serpil Aksakal slâytlar eşliğinde katılımcılara bilgi verdi.

KATILICIMLAR, HEMŞİRELER TARAFINDAN MADDE BAĞIMLILIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Yoğun katılımın olduğu sağlık eğitim seminerinde, madde nedir, beynin hangi sistemlerini etkilenir, bağımlılığa yol açan maddeler, bireylerde yaptığı değişimler, madde kullanımına başlama nedenleri, çevresel ve kalıtsal faktörler, madde kullanımında risk etmenleri, madde kullanımında koruyucu etkenler gibi konular anlatılarak personellerin soruları yanıtlandı.
Özellikle son zamanlarda ülke gündeminde sıkça yer alan madde bağımlılığının çok önemli bir sorun olduğunu, bunun toplumsal duyarlılıkla aşılabileceğine dikkat çeken hemşireler, madde kullanımının tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirtti.

AKSAKAL, “MADDE BAĞIMLILIĞI GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR HASTALIK DEĞİLDİR”

Madde bağımlılığının tedavi edilebilen ve tekrarlanabilen bir hastalık olduğunun vurgulayan hemşire Serpil Aksakal,” Madde bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu konu hakkında yeterli toplumsal duyarlılık oluşturulması gerekiyor. Ülkemizdeki bağımlılık oranının yurtdışına göre az olması bizde hala aile kavramının korunduğunu gösteriyor. Madde bağımlılığı geri dönüşü olmayan bir hastalık değildir. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Herkes madde bağımlısı olabilir” dedi.

Bu Haberi Paylaşın