Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Hersek Gölü balıklara da yuva olacak

09.09.2014

ALTinova_n

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Raporu, İzmit Emex Otel’de düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Rapora göre balıklar Hersek Gölü’nde büyüyerek Körfez’e salınacak. Bilindiği üzere yapılan çalışmalar sonucunda Hersek Gölü kuşlar için önemli bir uğrak yeri haline gelmişti.

KÖRFEZ’DE BALIK TÜRÜ VE SAYISI ARTACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 3 ay önce başlatılan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen ‘’İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’’nin fizibilite raporu, Emex Otel’de gerçekleştirilen toplantıyla açıklandı. Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkan Danışmanları Ömer Polat ve Nermin Tol, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kenan Güllü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi, Altınova Belediyesi Çevre Mühendisi A.Rıza Çağrı Gürol ve projeye destek veren ilgili birimler katıldı.

1, 5 MİLYON BALIK HERSEK’TEN KÖRFEZ’E BIRAKILACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kenan Güllü proje hakkında yürütülen çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Projenin mevcut balık türlerinde biyolojik çeşitliliğin korunması ve halkın denizden faydalanması amacıyla hayata geçirildiği dile getirildi. Doç. Dr. Güllü, “Projenin gerçekleştirilmesi için oluşturulan ekip tarafından su ürünleri fakültemizden destek alınmıştır. Körfez’de daha önce yapılmış olan çalışmaları da çevredeki üniversiteler ve ilgili müdürlüklerle yaptığımız ortak çalışmalarla arşivledik. Yapılan çalışmaların sonrasında Körfez’e her yıl 500 bin olmak üzere 1 milyon 500 bin adet, 1 ve1.5 gram ağırlığındaki yavru balıkları Hersek Lagün’ünden Körfez’e bırakmayı planlıyoruz” dedi.

KÖRFEZİMİZ PIRIL PIRIL
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Emex Otel’de gerçekleştirilen Balıklandırma Projesi Fizibilite Raporu toplantısında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Körfezimizi pırıl pırıl hale getirdik ve bir akvaryuma dönüştüreceğiz. Bu kent bizim toprağımız, burada hep beraber yaşayacağız. Bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum’’ dedi.

“PROJENİN İÇİNDE YER ALMAKTAN MUTLUYUZ”
Toplantıda konuşan Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi, “Büyükşehir Belediyesi’ne projeye verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.10 yıl önce Kocaeli’den geçerken acele ediyorduk, bugün ise Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sayesinde Körfez’in balıklandırılmasından söz ediyoruz. Bu çevremiz için çok olumlu bir gelişme ve biz Büyükşehir Belediyemize her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Toplantıda konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut, “Bu projeye girmekten onur ve gurur duyuyoruz. Sayın Başkanımıza, Körfezimize yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

altinova-2

Bu Haberi Paylaşın