Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İBB Desteğiyle Teknofest’e Bisikletle Gittiler

25.09.2018

Dünyanın çeşitli kentlerinde, her sene 16–22 Eylül tarihleri Avrupa Hareketlilik Haftası olarak kutlanıyor. Bu sene “Çeşitlendir ve Devam Et” temasıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi de özel bir organizasyona imza attı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın organizasyonuyla 500 bisikletli Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e bisikletleriyle gitti. Organizasyona İstanbul’un dört bir yanından bisiklet tutkunlarının yanı sıra çevre illerden katılım sağlandı. İstanbul Bisiklet Derneği, İBB Beyaz Masa çalışanları ile yüzlerce bisiklet tutkunu sabahın erken saatlerinden itibaren İBB Saraçhane Binasının önünde toplanmaya başlandı. İBB Mobil Büfe aracıyla katılımcılara kahvaltılık yiyecek ve içecek ikram edildi. Her bir bisikletliye İBB tarafından özel tasarlanan tişört, zil ve şehirde bisiklet kullanma kılavuzu hediye edildi.

İSTANBUL’DA BİSİKLET YOLU 1.050 KİLOMETREYE ULAŞACAK
Yola çıkmadan önce katılımcılara hitap eden İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “Öncelikli hedefimiz vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırabilmek, İstanbul’da şuanda yaklaşık 160 kilometre bisiklet yolu var. İnşallah 2023’e kadar 1.050 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun da ötesinde İETT otobüslerinde bisiklet aparatları var. Bu sayede bisikletle beraber erişilebilirliği artırmayı amaçlıyoruz. Metro, vapur ve kara yolu toplu taşımacılığında bu uygulamayı yaygınlaştırarak bu noktada farkındalığı artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi

HAREKETLİLİK HAFTASINA 2 BİN 700 ŞEHİR KATILIYOR
Katılımcıları Türkçe selamlayarak konuşmasına başlayan Avrupa Komisyonu Ulaşımdan Sorumlu Kabine Başkanı Matej Zakonjsek, “2018 Avrupa Hareketlilik Haftası’na 2 bin 700’den fazla şehir katılıyor. Türkiye’de de 60’tan fazla aktiviteyle 25’e yakın şehir iştirak ediyor. Bundan çok mutluyuz. Daha sağlıklı, konforlu, çevreci ulaşım için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmalıyız.

42 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİLER
Konuşmaların ardından 500 bisikletli İBB Saraçhane Binası önünden Haliç Köprüsü, Eyüp Göktürk istikameti üzerinden Yeni Havalimanı’na doğru pedal çevirdi. Yaklaşık 42 kilometrelik güzergah boyunca bisikletlilere İBB tarafından su ve sağlık ekipleri destek verdi. Tur dönüşünde isteyen bisikletliler için İETT otobüsleriyle şehir merkezlerine ücretsiz ulaşım sağlandı.

Bu Haberi Paylaşın