Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İBB, Gemi Atıklarından Milli Ekonomiye 40 Milyon TL Kazandırdı

31.03.2019

Dünyanın en kalabalık su yolu olan İstanbul Boğazı’nda yılda ortalama 55 bin gemi hareketliliği yaşanıyor. Bu hareketlilik ticaret ve turizm sektörü başta olmak üzere ekonomik kalkınmaya önemli ölçüde katkı sağlasa da gemilerin beraberinde getirdiği zararlı atıklar denizler için büyük tehdit oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, gemilerin zararlı atıklarını toplayarak hem deniz kirliliğinin önüne geçiyor hem de atıkları niteliğine göre ayrıştırıp işleyerek milli ekonomiye geri kazandırıyor.

14 ATIK ALIM GEMİSİ 7/24 ÇALIŞIYOR
İstanbul’un deniz sorumluluk alanında gemi atıklarını toplama yetkisine sahip tek kurum olan İBB, 14 atık alım gemisi ve 110 personeliyle 7/24 hizmet veriyor. Atıklarını teslim etmek isteyen gemi yetkilisi, İBB ile irtibata geçiyor. Geminin demirlediği noktaya atık alım gemisi yönlendirilerek sintine, slaç, slop, atık yağ, pis su gibi atıklar belli bir hizmet bedeli karşılığında teslim alınıyor. Ardından bu atıklar, İBB iştiraki İSTAÇ tarafından işletilen Haydarpaşa Gemi Atık Kabul Tesisi’ne getiriliyor. Burada geri kazanıma uygun hale getirmek için susuzlaştırma, arıtma, gazsızlaştırma ve tortuların ayrıştırılması ön işlemi uygulanıyor. İSTAÇ, son 1 yılda 7 bin 458 gemiden toplam 186 bin 804 metreküp atık topladı. Arıtılan ve niteliğine göre ayrıştırılan atıklardan toplam 21 bin 901 metreküp atık yağ elde edildi.

ATIKLAR HAMMADDE OLARAK GERİ KAZANDIRILIYOR
Elde edilen atık yağlar lisanslı tankerler ile İBB iştiraki Enerji AŞ’nin Ergene Geri Kazanım Tesisi’ne gönderiliyor. Dev silo tanklarında depolanan atıklar reaktörler vasıtasıyla ısıtılarak atık solvent ve atık yağ elde ediliyor. Bunlar; petrokimya, otomotiv, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sanayi alanında hammadde olarak kullanılıyor. Atıkların hammadde olarak geri kazandırılması ve ithalatın azaltılması sayesinde milli ekonomiye son 1 yılda yaklaşık 40 milyon TL katkı sağlandı.

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR
Atık yağların geri dönüşümü ekonominin yanı sıra çevreye de önemli fayda sağlıyor. Bilimsel araştırmalara göre 1 litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor. İBB, 1 yılda 21 bin 901 metreküp atığı geri dönüşüme kazandırarak aynı zamanda yaklaşık 22 milyon metreküp temiz suyun kirlenmesini önlemiş oldu.

Bu Haberi Paylaşın