Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İBB’den Türkiye’nin İlk Engelsiz Yaşam Alanı

28.02.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ile birlikte; engelli vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilmeyi, onları toplumla bütünleştirmeyi ve üretime katkıda bulunmalarını amaçlayan çok önemli projeleri hayata geçiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB ile FEV arasında imzalanacak “Fiziksel Engellilere Yönelik Ortak Hizmet Protokolü”nü meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul etti.Protokol kapsamında, İBB ve FEV işbirliğiyle Kartal Dragos’ta engelli ve engelsiz vatandaşların bir arada spor ve eğlenceli etkinlikler yaparak bütünleşeceği Türkiye’nin ilk ve tek Engelsiz Yaşam Alanı hayata geçirilecek. Dragos sahilindeki 26 bin 642 metrekarelik Engelsiz Yaşam Alanı’nda (Kartal Orhantepe Sosyal Tesis Projesi) engelli vatandaşların aileleriyle geleceği ve engelsiz vatandaşlara da açık olacak günübirlik rehabilitasyon ve etkinlik alanı oluşturulacak.

Tesiste Atla Terapi, Rehabilitasyon için Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Çocuk Havuzu, Go Kart, Konser-Gösteri ve Etkinlik Alanı, Bisiklet Yolu, Seyir Terasları, At Ahırları, Çocuk Oyun Parkı, Hizmet Binası ile engellilerin kendi elleriyle çiçek yetiştirebileceği Çiçek Serası, Dini Tesis, Kafeterya, Restoran ve Otopark yer alacak.Engelli vatandaşların engelsiz bireylerle bir araya gelerek toplumla kucaklaşmasını sağlayacak proje sayesinde, engelliler mesleki ve sanatsal eğitimler de alarak üretime katkı sunabilecek. Alanda engellilik bilinci oluşturma etkinlikleri ile engellilere yönelik uluslararası proje ve ar-ge çalışmaları yapılmasına da olanak sağlanacak. Mayıs ayında ihale edilecek proje, 2018 yılı içerisinde hizmete girecek.Bütün alanlar engellilerin kullanımına uygun tasarlanacak, ancak herkesin kullanımına açık olacak. Proje alanını gezen Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’de ilk defa engelli ve engelsizleri birleştiren ve engelli vatandaşları toplumla kucaklaştıran projeyi çok önemsediklerini söyledi.

Bu Haberi Paylaşın