Bizi Takip Edin

Manşetler

İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri Konusunda Farkındalığın Arttırılması Eğitimleri Devam Ediyor

18.02.2021

İklim değişikliği eylem planlarını hazırlamış olan 13 üye belediyemizin (Antalya, Bursa, Denizli, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Muğla, Trabzon Büyükşehir Belediyeleri ve Çankaya, Karşıyaka, Nilüfer, Kadıköy Belediyeleri) temsilcilerine yönelik İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri başlıklı eğitimlerimiz Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz ve Dr. Esra Çelik rehberliğinde devam etti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalından Danışma Kurulu Üyemiz Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz danışmanlığında Dr. Esra Çelik’in yürüttüğü “İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri Konusunda Belediyelerin Bilgi Düzeyi ve Farkındalığının Arttırılması, Yerel İklim Değişikliği Planlamalarında İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri Bölümünün Yer Alması İçin Bölüm Yazım Kılavuzu Hazırlanması” başlıklı tez çalışması kapsamında durum saptama oturumları 11 ve 22 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşmişti.

Durum saptama oturumlarının devamı olarak 9-10-11 Şubat 2021 tarihlerinde üç oturumluk eğitim düzenlendi. Eğitimin birinci gününde Çevre ve Siyaset Bilimci, Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu tarafından “İklim Değişikliğinin Etkileri ve Uyum” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Talu sunumunda iklim değişikliğine uyumu anlamak, iklim değişikliği konusunda bilim ne diyor, küresel bakış, AB’nin iklim değişikliğine uyum politikaları, risk grubu ülkeler arasında bulunan ülkemizin iklim değişikliğinden etkilenmesi ve kentlerin dayanıklılığı konularına değindi.

Eğitimin ikinci gününde Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz ve Dr. Esra Çelik tarafından “İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerine Etkileriyle İlgili Ulusal ve Uluslararası Politikalar ile İklim Değişikliğinin Sağlık Etkileri” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Eğitimin üçüncü ve son gününde Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe tarafından “Sağlıklı Kentler Birliği Üyesi Kentlerin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitelerinin Belirlenmesi Raporu” başlıklı sunumu gerçekleştirildi. Ardından günün ikinci konuşmacısı Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar tarafından “İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerine Etkileriyle İlgili Yerel Çalışmalar” başlıklı sunumu gerçekleştirildi.

Üç gün süren eğitimin sonunda katılımcılardan anket sorularını doldurmaları istendi. Tez çalışması kapsamında ileri bir tarihte çalıştay gerçekleştirileceği duyurularak eğitim tamamlandı.

Eğitimde gerçekleştirilen sunumlara ve sunum özetlerine http://www.skb.gov.tr/2021-yili-toplantilari-s36594k/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaşın