Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İnegöl’de Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşüm Protokolü Yenilendi

17.07.2019

Çevre hassasiyetine yönelik çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, bitkisel atık yağların etkin şekilde toplanması amacıyla Deha Bio Dizel ile protokol imzaladı. Çevresel bir problemi avantaja dönüştürmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında, İnegöl Belediyesi sınırları içerisindeki hanelerden çıkan bitkisel atık yağlar, Deha Bio Dizel firması tarafından toplanacak. Çevre temizliği ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturan bitkisel atık yağlar, toplandıktan sonra Bio Dizel Üretim Tesislerinde yakıta dönüştürülecek.

1 LİTRE ATIK YAĞ, 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYUNU KİRLETİYOR
Bitkisel Atık Yağların Toplanması Protokolü, İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger ve Deha Bio Dizel Bursa Sorumlusu Cihat Sezen arasında imzalandı. Bugün 10.30’da İnegöl Belediyesi şantiyesinde Temizlik İşleri Müdürlüğünde düzenlenen protokol imza töreni öncesi bir açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, “İnegöl Belediyesi olarak İnegöl’ümüzü gelecek nesillere sağlıklı ve huzurlu bir şekilde; doğasıyla, toprağıyla, havası ve suyuyla tertemiz bir şehir olarak bırakmaya önem veriyoruz. Çevre kirliliği sorunu ve sürdürülebilir çevre uygulamaları, günümüzde üzerinde ciddi bir şekilde çalışılan bir konu haline geldi. Doğal yaşam alanlarına, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi hepimizin ortak sorumluluğudur. Daha güzel ve yaşanabilir en önemlisi gelecek nesillerin de istifade edeceği bu çevreyi sürdürülebilir bir şekilde korumak hepimizin görevidir. Bu anlamda doğaya ve çevreye zarar veren zararlı atıkların ayrıştırılarak farklı şekillerde imha edilmesi veya geri kazanımına yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Bitkisel atık yağlar çevreye büyük zarar vermektedir. Örneğin; 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar, evsel atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman suyun kirlenmesine sebep olur. Sudaki oksijenin azalması sonucu başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar. Atık yağlar depolama alanında oluşan sızıntı suyunda yoğun bir kirlilik oluşarak sızıntı suyunun arıtımını çok güç hale getirir. Atık yağların kanalizasyona dökülmesi sonucunda su arıtma tesislerine zarar verir ve kanalizasyon suyunun arıtımı neredeyse imkânsız hale gelir. Yağın su yüzeyinde toplanması içme suyu kaynaklarının arıtımını büyük ölçüde engeller ve temiz suyun oluşumu imkânsız hale getirir” dedi.

Şehrimizin daha güzel ve daha temiz olabilmesi adına çevreyi korumaya yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydeden Dülger, “Bu anlamda; İnegöl Belediyesi olarak, çevreye ve sağlığa büyük zarar veren atık yağların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla topladıkları atık yağları Biodizel yakıta çeviren atık yağ toplama lisanslı DEHA BİODİZEL firması ile Bitkisel Atık Yağlar Toplama İş Sözleşmesi imzalayacağız. Atık yağın geri dönüşümünden Biodizel yakıt elde edilmektedir. Yapacağımız bu anlaşma; atıkların oluşturduğu kirlilik düşünüldüğünde hem çevre temizliği açısından hem de geri kazanım ile ülke kaynaklarının zayi olmaması açısından yarar sağlayacak bir uygulama olacaktır. Bu bağlamda evlerimizde yemek yaptıktan sonra oluşan atık yağların doğamızı, çevremizi kirletmemesi ve biyodizel üretimi vasıtasıyla ekonomimize kazandırılması için İnegöl genelinde vatandaşlarımız Alo 153 numarasından veya Belediyemizin 715 10 10 numaralı telefon hattından Temizlik İşleri Müdürlüğü personellerine ulaşarak atık yağlarını teslim edebilirler. Yaptığımız bu sözleşmemizin İnegöl’ümüze hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Deha Bio Dizel Bursa Sorumlusu Cihat Sezen ise “Deha Bio Dizel olarak bitkisel atık yağları tüm Türkiye’de 2 fabrika, 27 depo ve 300 personelimizle topluyoruz. Bitkisel atık yağları evlerden, okullardan, işletmelerden topluyoruz. Topladığımız atık yağları bio dizele çeviriyoruz, ülkemize katkı sunuyoruz. Belediyelerle protokol yaparak bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Şuanda yaptığımız protokolle İnegöl Belediyesi ile el ele vererek şehirdeki atık yağları toplayacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı imzalar atılarak protokol hayata geçirildi.

Bu Haberi Paylaşın