Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İş Güvenliği Ve Sağlığı Deklarasyonu İstanbul’da İmzalandı

16.05.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte 3. Havalimanı şantiyesinde “İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyon Toplantısı”na katıldı.

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün 301 madencimizi kaybettiğimiz Soma faciasının 3. Yıldönümü olarak Türkiye’nin iş güvenliği açısından acı bir günü olduğunu söyledi. Bu anlamlı günde düzenlenen törenin, Soma faciasından ders alarak sağlıklı çalışanlardan oluşan bir iş hayatına vesile olmasını dilediğini ifade eden Bakan Mehmet Müezzinoğlu, şöyle konuştu;

“Bakanlığımızın en önemli konu başlıklarından biri iş sağlığı ve güvenliğidir. İş güvenliğinde yakaladığımız rakamlar başarı gibi görünse de dünya standartlarına baktığımızda hala ayıbımız büyük. Hala kayıplarımız büyük. Dünyada her 15 saniyede 160 işçi iş kazası geçirmekte ve her 15 saniyede bir işçi iş kazası nedeniyle meslek hastalığı oluyor yada ölüyor. Bizim milletimiz yüzyıllarca ‘İnsanı yaşat ki devlet de yaşasın’ düsturuyla hareket etmiştir. İş sağlığı ve güvenliğini kanunlar ve yönetmeliklerle çözeceğiz dersek bir mesafe kat edemeyiz. Ala bunu hep birlikte benimseyerek bir kültüre dönüştürsek, bir bilince dönüştürürsek o zaman başarılı olabiliriz.”

TOPBAŞ: “İBB OLARAK İŞ GÜVENLİĞİNE HASSASİYET GÖTERİYORUZ”

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB Başkanı Kadir Topbaş da Türkiye’nin yatırım ve hizmetlerle bir şantiyeye döndüğünü belirterek, bugün atılacak iş güvenliği adımının çalışma hayatı için çok önemli olduğunu söyledi.

İş sağlığı ve güvenliğinin yatırım ve gelişmelerle birlikte olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “Hızla gelişen dünyada değişime ayak uydurmak adına 24 saat esaslı çalıştığımız alanlar var. Bu alanlarda görev yapan çalışanlarımızın risklerini sıfırlamamız gerekiyor. Mühendislik aslında riskleri sıfırlama sanatıdır. Bütün çalışma alanlarında bu hassasiyeti göstermeliyiz. Ekipler sahaya çıkmadan ekipbaşı 3 dakikasını ayırıp riskleri ve güvenlik önlemlerini tekrar hatırlatırsa kazalar önlenebilir. Sadece uyarı tabelaları yeterli olmaz” diye konuştu.

“Risk oluşturabilecek her türlü ihtimali düşünerek tedbirleri alırsak başarılı olabiliriz. Biz de Türkiye’nin en büyük belediyesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde her alanda iş sağlığı ve iş güvenliği hassasiyetini göstermekteyiz. Ortaya çıkartacağımız eser, bize maliyetleri çok yüksek yada karşılanamayacak bir bedel çıkartmamalıdır” ifadelerini kullanan Kadir Topbaş, insanların işyerlerinde evlerinde asla iş güvenliği fikrini akıllarından çıkartmamaları gerektiğini kaydetti.

İmzalanacak deklarasyonun iş sağlığı ve güvenliği açısından yeni bir başlangıç olacağına inandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Ancak, bu deklarasyon yazılarda kalmamalı, her iş kolunda herkes aktif olarak buradaki kararları dikkate almalı. Bu bir protokolden çok günlük yaşamımızın bir parçası olmalı. İş hayatında ve hayatımızın her anında bu hassasiyeti göstermeliyiz.

Törende konuşmaların ardından iş dünyası, sendika, sİvil toplum kuruluşları ile TBB ve İBB Başkanı Kadir Topbaş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu birlikte “İş Güvenliği ve Sağlığı Deklarasyonu”na imza attı. Müezzinoğlu ve Topbaş, daha sonra beraberindekilerle 3. Havalimanı inşaatını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bu Haberi Paylaşın