Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İstanbul Sahillerinden 17 Bin Metreküp Atık Toplandı

11.10.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu yıl Mayıs-Eylül ayları arasında şehri çevreleyen denizlerden 16 bin 844 metreküp atık topladı. İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İBB İştiraki İSTAÇ A.Ş. tarafından 2016 yılında ise sahil ve plajlardan 17 bin 534 metreküp atık toplamıştı.

İstanbul’da yüzme sezonunun sona ermesinin adından midye kabukları ve yosunlaşma gibi olumsuzluklarla mücadele eden ekipler, plajlarda bırakılan ambalaj atıklarından sigara izmaritine, pet şişelerden çevreye zararlı diğer çöplere kadar birçok atık topladı.

SAHİLLERE ÖZEL TEMİZLİK EKİBİ

İstanbul genelinde tamamlanan aktif plaj temizlik hizmetlerinde 256 kişilik mobil ekiple yapıldı. Kum elemesi ve tesviyesi de yapılan çalışmalar kapsamında 11 plaj temizleme makinesi ve yosun temizleme araçları kullanıldı. Deniz sezonu boyunca rutin temizlik hizmetlerini yürüten İBB Ekipleri, anlık şikayet ve talepleri de dikkate alan temizlik çalışmaları yürüttü.

İSTANBUL’UN DENİZLERİNDE SU KALİTESİ YÜKSEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda hizmete aldığı ileri biyolojik arıtma tesisleri ile deniz yüzeyi ve kıyılarda yapılan temizlik çalışmaları, İstanbul’u çevreleyen denizlerin temizliğinde önemli rol oynuyor. İBB Ekiplerinin denizlerin kirlenmesine karşı aldığı tedbirler ve etkin denetimler de deniz kirliliğini çok büyük ölçüde önlüyor.

Yapılan çevre yatırımları ve alınan tedbirler, İstanbul’daki plajların su kalitesinin de yükselmesini sağladı. Bu yıl İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce şehir genelindeki yaklaşık 90 adet plajdan düzenli aralıklarla alınan numunelere yapılan ölçümlerde su kalitesi yüksek çıktı. Yaz tatilini İstanbul’da geçiren İstanbullular günübirlik olarak plajlara yoğun ilgi gösterdi. İBB’nin yatırımlarıyla İstanbul’un 628 kilometrelik sahil şeridi denize girilebilme kriterlerine ulaştı.

4 BİN 800 VATANDAŞ BOĞULMAKTAN KURTARILDI

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik ve cankurtaran hizmeti verdiği plajlarda deniz sezonu boyunca 4 bin 800 boğulma vakasına müdahale edildi. İBB, 2017 sezonunda 481 cankurtaran personeli ile 35 jet-ski, 7 Kurtarma Botu, 2 Amfibik Kurtarma Jeti (Kara & Deniz Aracı) 14 ATV aracı, 2 Drone (hava aracı), 190 Gözetleme Kulesi’yle hizmet verdi. Cankurtaran hizmeti ile 2005 yılından bu yana 46 bin 343 boğulma vakasına müdahale edildi.

Bu Haberi Paylaşın