Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İstanbul’un bütün tıbbi atıkları İBB’nin kontrolü altında

21.10.2014

istanbul genel tesisler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mevcut durumda yaklaşık 260 adet sağlık kuruluşunun tıbbi atıklarını toplarken, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren de sayıca yaklaşık 9.000 adet olan İstanbul genelindeki tüm sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklarını yerinden alacak, bertaraf tesislerine taşıyacak ve Türkiye’nin ilk yakma tesisinde ve dünyanın en büyük kapasiteli sterilizasyon tesisinde çevre ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şehir genelindeki 260 büyük sağlık kuruluşunun tıbbi atıklarını donanımlı araç ve personeliyle toplayarak, Odayeri/Kemerburgaz’da bulunan dünyanın en büyük kapasiteli sterilizasyon tesisinde çevre ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf ediyor.

İstanbul İl Mahalli Çevre Kurulu’nun (İMÇK) Nisan ayında aldığı karar doğrultusunda, daha önce ilçe belediyelerine devredilen 20 yataktan az ve yataksız sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklarının toplanması işini de 1 Ocak 2015’ten itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlenecek.
Sağlık kuruluşları ile İBB arasında 2015 yılı için yapılacak olan tıbbi atık sözleşmeleri, 27 Ekim’de gerçekleşecek olan İl Mahalli Çevre Kurulu Toplantısı’nın ardından Kasım ayı içerisinde yapılabilecek. Tıbbi atık sözleşmesi için gerekli evraklar, 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren (0212) 312 68 38 no’lu telefondan ve İBB Atık Yönetimi Müdürlüğü web sitesinden öğrenilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tıbbi atıkları Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun, lisanslı araçlarla ve konusunda uzman personeliyle topluyor ve Odayeri / Kemerburgaz’da 2013 yılında faaliyete geçen dünyanın en büyük sterilizasyon tesisinde ve Türkiye’nin ilk Tıbbi Atık Yakma Tesisi’nde dünya kalite standartlarına uygun şekilde bertaraf ediyor.

 

Bu Haberi Paylaşın