Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

İzmir’in arıtmalarına 7×24 gözetim

03.05.2013

Kentin içme suyunu 24 saat gözetim altında tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de atık su arıtma tesislerini 2 ayrı merkezden yönetecek 1.6 milyon liralık yeni bir SCADA İzleme Sistemi kuruyor.
İçme suyunun kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde halka ulaşmasını sağlamak için Halkapınar Su Fabrikası’nda 1999 yılından bu yana işlettiği mevcut SCADA sistemini hem modernize eden hem de Aliağa’dan Selçuk’a kadar 21 ilçeyi kapsayacak şekilde genişletme çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, benzer bir sistemi atık su arıtma tesisleri için de hayata geçirecek. Kurulacak yeni SCADA sistemi sayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan atık su arıtma tesislerine ait veriler iki merkezde toplanıp değerlendirilecek ve olası arızalara en kısa sürede müdahale edilebilecek.

4 ay sonra devreye girecek
Arıtma tesislerinin yüksek performansla işletilmesini sağlamak için kurulacak merkezi kontrol sistemine ilişkin ihale sürecinin tamamlandığını ve kazanan firma ile sözleşme imzalandığını duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 4 ay sonra devreye girecek sistem sayesinde 13 arıtma tesisinin izlenmeye alınacağını açıkladı. Çevre kalitesinin korunmasındaki önemine dikkat çeken yetkililer, “Kurduğumuz arıtma tesisleri ile çevre ve alt yapı sorunlarını çözerken, şimdi de bu tesisleri en iyi şekilde işleterek Türkiye’ye örnek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
13 arıtmaya yakın markaj
Merkezi SCADA İzleme Sistemi kapsamında ileri biyolojik yöntemle arıtma yapılan Çiğli, Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Foça, Güneybatı, Urla, Seferihisar, Torbalı, Havza, Bayındır, Ayrancılar ve biyolojik yöntemle arıtma yapan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü arıtma tesisi izlenecek. Takip sisteminde Kuzey bölgesi ana merkezi Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi, Güney Bölgesi ana merkezi ise Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisi olacak. Sahaya yerleştirilen ölçüm ve kontrol cihazları tarafından tespit edilen değerler bu 2 ana merkezden izlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sistemin kurulumu için 1 milyon 618 bin 960 TL.’lik yatırım yapacak.

Bu Haberi Paylaşın