AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Kadıköy Belediyesi Atık Toplama Sistemi

Tarih : 3 Nisan 2020

Aynur Şule SÜMER

Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü

 

Ayşe Nihan AYIŞIK

Kadıköy Belediyesi Çevre Mühendisi

 

Kadıköy Belediyesi; Ambalaj atıklarını gönüllülük esasıyla 2000 yılından beri  kaynağında ayrı olarak toplamaktadır. 2008 yılında kurulan Atık Koordinasyon Merkezimiz, sahada toplama yapan ekipler, lisanslı firmalar ve vatandaş arasındaki koordinasyonun kurulması, bilgilendirmelerin yapılması, taleplerin ve önerilerin çözüme kavuşturulması ve istatistiki verilerin tutulmasıyla ilgili çalışmaktadır. İlçemizde yaşayan veya çalışan herkes Atık Koordinasyon Merkezimize ulaşıp atıklarla ilgili her türlü bilgi, öneri, şikâyet ve taleplerini bizlere iletebilirler. 2019 Eylül ayı sonuna kadar Atık Koordinasyon Merkezi’nde 75.000 talep, öneri ve şikayet değerlendirilerek çözüme kavuşturulmuştur.

Kadıköy’de Geri Dönüşüm

Kadıköy’de  günlük çöp miktarımız ortalama 550 ton iken günlük  geri dönüştürülebilir atık miktarımız  35 ton. Geri kazanılabilir atıklar için, düzenli bir toplama sistemimiz var. Kaynağından  ve kumbaralarla toplama yapmaktayız. 2000 yılında gönüllülük esası ile  Kreuzberg Belediyesinin hibe ettiği ekipmanlarla  kurulan Ambalaj atık ayrıştırma tesisimiz 12.870 ton/yıl kapasiteli olarak çalışmakta. Ambalaj atıkları ayrıştırma tesisinde işlem gördükten sonra  geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir.

Kadıköy’ün İstanbul’u diğer ilçelerinden farklı kılan; organize sanayi siteleri, büyük alışveriş merkezleri, toplu atık toplanabilecek noktalara sahip olmaması; Kadıköy konut ve işyeri yoğun bir bölge ve  geri dönüştürülebilir atıklar kaynağında kapıdan kapıya emek yoğun bir şekilde toplanıyor.

Sadece ambalaj atıkları değil, diğer atıklarla ilgili de toplama sistemlerimiz mevcut. Her mahallemizde mahalle atık getirme noktalarını muhtarlıklar olarak planlıyoruz ve oluşturuyoruz. Sadece ambalaj ve cam atıklarını değil, elektronik atıklar, atık piller, bitkisel atık yağlar, tekstillerle ilgili toplama sistemlerimizi kuruyoruz ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz.

 

Geri Dönüşüm Kumbaraları

Kadıköy’de sadece kapıdan kapıya değil kumbara ile toplamaya da önem vermekteyiz. Kumbara noktalarımızı belirlerken İlçe geneline fiziksel şartlar izin verdiği şekilde homojen bir dağılım sağlamaya çalışıyoruz. 278 adet ambalaj, 377 adet de cam ambalaj, 27 adet bitkisel atık yağ toplama noktası, 15 adet elektronik atık toplama noktası, 214 elektrik direklerinde atık pil toplama kutumuz, 66 adet tekstil atık toplama kumbarası ve 1 adet atık ilaç toplama noktamız var.

Türkiye’de İlk : Atık Kutum Nerede ?

Vatandaşların  Kadıköy de yer alan atık toplama noktalarına rahatça ulaşabilmeleri için bir mobil uygulamamız var. Atık Getirme Noktalarımız Mobil Uygulaması Türkiye’de ilk olan çevreci bir uygulama. Uygulama telefon ve tabletlerden bulunan konumu kullanarak, hızlı ve kolayca en yakın atık noktasının bulunmasına yardımcı olmaktadır. Çevreye, geri dönüşüme ve Belediyemiz atık toplama sistemine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan çevreci mobil uygulama ile İlçemiz sınırlarında yer alan Ambalaj Atıkları, Atık İlaç, Cam Ambalaj Atıkları, Atık Pil, Bitkisel Atık Yağ ve Elektronik Atık ve Tekstil Atık Noktalarına kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

İskan Aşamasında Atık Yönetim Sistemi

İlçemizde yeni yapılan binalarda iskan aşamasında müteahhitlere bir zorunluluk getirdik. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden bir uygunluk yazısı almadan, atık toplama sistemlerini kurmadan iskan alamıyorlar. Dolayısıyla iskan başvuruları sırasında binada ambalaj atıklarıyla ilgili toplama sistemini kurmak zorundalar. Binadaki kat sayısına oranla mavi kutulardan ve yerleşim yeri sayısına oranla da konteynırlardan ya da kumbaralardan gerekirse yerleştirmek durumundalar. Atık Koordinasyon Merkezindeki arkadaşlarımız bu uygulamaları birebir yerinde tespitlerle kabul ediyor. Bu yerinde tespitler sonucunda da iskan alabiliyor müteahhitler, binalar. 2015 Aralık ayında bir Meclis kararıyla gerçekleştirmeye başladık ve şimdiye kadar da 1.750 binada bu kurulumu sağladık. Kurulum tabi ki yeterli değil, sisteme katılma, atıkların yerinde ayrıştırılarak toplanabilmesi  önemli. Bunun için de yetkilendirilmiş kuruluş desteğiyle bu binaları bilgilendirme yapıyoruz, atık toplama günleriyle ilgili, atıkları nasıl ayrıştırılacaklarıyla ilgili bilgiler veriyoruz ve bu binaları sisteme dahil ediyoruz.

 Sıfır Atık Çalışmalarımız

İlçe Belediyesi olarak bu çalışmalarımızı sürdürürken Sıfır Atık Projesi ve devamında Yönetmeliği gündeme geldi, Sıfır Atık kamu kurum ve kuruluşları, okullar, büyük oteller ve sağlık kurumlarında zorunluluk haline gelince bu alanda ki açığı kapattı.

Kadıköy de tüm devlet okullarına sıfır atık kutu setlerini dağıttık ve okullara eğitimler vermeye devam ediyoruz. Bu eğitimlerde yaklaşık 2500 kişiye ulaştık.  14 Aralık 2017 ve 18 Ocak 2018 tarihlerinde İlçemizde bulunan tüm kamu kurumu, okul, sağlık kuruluşu, cami vb. birimlerin yetkililerini davet ederek Sıfır Atık Projesini tanıtımı ve atıkların toplanması ile ilgili teknik bilgileri içeren seminerler düzenledik.

30 Nisan 2019 tarihinde ÇMO İstanbul Şubesi ile ortaklaşa bir Sıfır Atık Sempozyumu düzenledik.  Akademisyenler, İl Müdürlüğü, Bakanlık, Belediye , özel sektör sunumlarının yer aldığı seminere kamu ve özel sektörden katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Kurum içi sıfır atık yönetimi çalışmalarımıza ise 2018 Aralık ayında başladık. Merkez hizmet binamız ve dış birimlerimizde  mevcut durum tespitleri, eğitim çalışmaları sonucu 2019 Mart ayında geri dönüştürülebilir atıkların daha efektif toplanması için masa altı çöplerimizi de kaldırdık. Adım adım 42 birimimize de sıfır atık yönetim sistemini kurarak eğitimler düzenledik ve yaklaşık 30 ton atık topladık. Atık miktarlarımızı azaltmak ise 2020’de ki hedeflerimiz arasında. İlçemiz genelinde ise Sıfır Atık Yönetimi kapsamında 360 devlet ve özel okuldan ayda ortalama 25 ton, 255 kurum ve kuruluştan ayda ortalama 40 Ton atık toplayarak ekonomiye geri kazandırıyoruz.

Sıfır Atık ve Muhteşem Dönüşüm Esencan ile Kompost

2008 yılında eğitim ve farkındalık yaratmak amacıyla başladığımız Muhteşem Dönüşüm Solucanlarla kompost projemiz kapsamında merkez bina yemekhanemizden çıkan atıklarımızın bir kısmını doğanın geri dönüşüm işçileri solucanlarımız ile komposta dönüştürüyor ve ekolojik yaşam merkezimizin permakültür alanında kullanılıyor.

Ayrıca personeller arası elektronik atık toplama kampanyası düzenliyoruz ve elektronik atıklarını getiren personellerimize çay ve kahve ödemelerinde kullanmaları için belirli miktarlarda teşvik edici ödüller veriyoruz.

Sıfır Atık atıkların ayrı toplanması ve çevreye duyarlı mevzuatlara uygun şekilde bertaraf ve geri dönüşümlerinin sağlanması yanında aslında bir yaşam şekli ve bir atık yönetim sistemi; asıl amacımız ve önceliğimiz atık miktarımızı azaltmak davranış değişikliklerine giderek tek kullanımlık ürünlerin kullanımını kısıtlamak olmalı.

 Aylık ortalama atık toplama verileri;

Ambalaj atıkları ayda ortalama 1000 ton

Elektronik atık ayda ortalama 50 ton

Atık pil ayda ortalama  1000 kg

Bitkisel atık yağ evsel kaynaklı olarak ortalama ayda 1000 litre

Kadıköy Çevre Festivali

2017 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz Kadıköy Çevre Festivali, ülkemizdeki çevre dostlarını buluşturmak amacıyla Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenleniyor. İklim değişikliği başta olmak üzere tüm çevre sorunlarına bireysel veya topluluk olarak farklı çerçevelerden gelen bileşenlerle, çözümler üretmeyi, ekolojik yaşama dair başarılı örnekler sunmayı amaçlayan, ilk iki yılda 50.000 ziyaretçiyi ağırladığımız Türkiye’nin en kapsamlı ve en geniş katılımlı çevre buluşması.

Ekolojinin ruhuna uygun katılımcı ve şeffaf bir anlayışla programı oluşturulan, doğaya emek veren tüm sivil toplum kuruluşlarının, vakıf ve toplulukların stantları ile yer aldığı, çalışmalarını ve deneyimlerini paylaştığı festivalde ; atölyeler, paneller, söyleşiler, doğa gözlemleri, konserler, film gösterimleri ve tiyatrolar gibi birçok etkinlik yer alıyor.

 Ekolojik Yaşam Merkezi

5 Haziran 2018 Dünya Çevre Günü’nde açılışı yapılan Ekolojik Yaşam Merkezi, Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak adresindeki Kemal Sunal Parkı içerisinde yer almaktadır.

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde “ekolojikyasam.kadikoy.bel.tr” web sitesi üzerinden duyurular yapılarak; farklı yaş gruplarına yönelik atık yönetimi, iklim değişikliği, ekoloji ile doğal yaşam konularında hafta içi ve hafta sonu eğitim ve atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Toplamda 60 m2’den oluşan Ekolojik Yaşam Merkezi Binası ev sahipliği yaptığı teorik ve uygulamalı eğitimlere uygun; ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri  doğrultusunda tasarlanmıştır.

Yapı malzemesi olarak, doğal, sağlıklı, ısı performansı  ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olan saman balyası tercih edilmiştir. Yapının inşası yığma saman balyası, şerbetli saman, sıkıştırılmış toprak ve doğal sıva teknikleri kullanılarak farklı alanlardan 40 gönüllünün katılımları ile birlikte tamamlanmıştır. Isıtma ve soğutma mekaniğinde ısı pompası tercih edilirken, aydınlatma için pasif güneş konumlandırması, rüzgar türbini ve su hasadı için yağmur suyu toplama sistemi projelendirmede yer almıştır.

Ekolojik temaların bir araya getirildiği alanda; çocuklara hayvan sevgisinin kazandırılması için kümes, toprağa dokunmak ve ekim-dikim çalışmalarından verim alabilmek için yükseltilmiş bitki yatakları da bulunmaktadır.

“Ekolojik Yaşam Merkezi Projesi” 2018 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda yapısal özelliklerinin yanı sıra kentte eksikliğini hissettiğimiz eğlenceli ve bilimsel ekolojik eğitim ortamı sunması nedeniyle; Sağlıklı Şehir Planlaması Kategorisi ödülüne layık görülmüştür. Proje Türkiye’deki ilk yerel yönetim uygulamasıdır.

Merkezin çalışmalarına ve eğitim programına http://ekolojikyasam.kadikoy.bel.tr web sayfasından ulaşılabilinir.

Kadıköy Belediyesi olarak atık yönetimi ile ilgili tüm çalışmalarımızın asıl ve nihai amacı düzenli depolama alanlarına giden atık miktarımızı azaltmak, atıklarımızın oluşumunu kaynağında önleyebilmek ve bu farkındalığı çocuk- yetişkin tüm Kadıköylüler ile paylaşmaktır.

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.