Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kadıköye 5 yeni park

17.03.2014

dpKadıköy Belediyesi, baharı yeni park açılışları ile karşılıyor. Çeşitli mahallelerde 5 ayrı park oluşturan Kadıköy Belediyesi hafta sonuna 4 park açılışı sığdırdı. Kadıköy’e veda etmeye hazırlanan Belediye Başkanı Öztürk, görevi sırasında her zaman yeşil alanların imara açılmamasını kentin namusu olarak kabul edip, bu konuda mücadele ettiklerini söyledi.

Toplam 108 parkın bulunduğu Kadıköy’e 5 yeni park daha kazandıran Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Acıbadem de Şehit Cemal Tüfekçi ile Sokullu Parkları’nı, Göztepe Mahallesi’nde Demokrasi, Sahrayıcedit Mahallesi’nde ise Doğa Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Kadıköy de park sayısını arttırmak için kazanılan en küçük boş alanı dahi parka dönüştürdüklerini kaydeden Başkan Öztürk, şunları söyledi:

“Eski bir yerleşim olan Kadıköy de park yapacak alan bulmakta zorlanıyoruz. Kamulaştırma ya da satın alma yoluyla aldığımız en küçük alanı dahi çocuklar için oyun alanı, yetişkinler için spor yapıp dinlenebilecekleri park haline dönüştürüyoruz. Bunu başarabildiğimiz ölçüde kendimizi mutlu hissediyoruz. Mevcut parklarımızı yenileyerek semt sakinlerinin hizmetine sunuyoruz. Umut ediyorum ki mevcut yapıların yenilenmesi ile ileriye dönük yeni alanlar açılacak ve daha fazla park yapma imkanımız doğacak.”

Doğa Parkı Açılışı iki Başkanı buluşturdu

Açılışı yapılan 4 park ve 16 martta açılacak Sanat Parki ile Kadıköy’e 5 yeni park kazandırdıklarını kaydeden Öztürk, görevi süresince her zaman yeşil alanların imara açılmaması, korunması için hukuki mücadele verdiğini belirtti. Kendinden önceki Belediye Başkanı Cengiz Özyalçın’ın da katıldığı Sahrayıcedid Doğa Parkı açılışında konuşan Öztürk, şöyle dedi:

“Yeşil alanların imara açılmamasını kentin namusu saydık ve bu konuda asla taviz vermedik. Göztepe de bulunan Meteoroloji arazisinin imara açılması konusunda da tek dava açıp hukuki mücadele eden kurum da Kadıköy Belediyesidir. Bu konunun tarihe not düşülmesini istiyorum. Bu alana yapılan binaları asla içimize sindirmedik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı imar değişiklikleri ile yeşil alandan konut alanına çevrilen yerler için 100’e yakın dava açtık. Bizler, benden önceki belediye başkanım Cengiz Özyalçın ile bu konuda görevimizi tam yaptık. Benden sonra gelecek olan arkadaşımın da aynı duyarlılığı göstereceğinden şüphem yok. Çevre konusunda şimdi herkes duyarlı. Nerde bir ağaç dalı kopsa hemen telefon, mail ya da sosyal medya ile duyulup, bu konuda hemen bir olumlu tepki oluşuyor. Bu da yeşilin korunması için mutluluk verici.”

Kadıköy’de parklar konusunda beklentilerin yüksek olduğunu da kaydeden Öztürk, eskiden çocuk parklarında sadece çocuklar oynarken, şimdi her yaş grubunun parkları kullandığını, spor yapıp ,vakit geçirdiğini belirtti. Öztürk, Kadıköy deki parkları da bu beklentiler doğrultusunda yeniden dizayn ettiklerini söyledi.

Bu Haberi Paylaşın