Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kahramanmaraş Büyükşehir’den Sıfır Atık Projesine Tam Destek

02.04.2018

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığının himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesine destek olmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğünde görevli Çevre Mühendisleri Sinem Tekin Okumuş ve Tuğçe Kekeç tarafından Türkoğlu Yavuz Selim Ortaokulunda sıfır atık kampanyası tanıtılarak öğrencilere broşürler dağıtıldı.

Çevre Mühendisi Sinem Tekin Okumuş, projeye ilişkin yaptığı değerlendirmede: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde başlatılan sıfır atık projesine destek olmaya devam ediyoruz. Tüm il genelindeki okullarda yapacağımız eğitimlerle öğrencilerimize ve topluma Sıfır Atık projesini tanıtıyor ve onların bilgilenmesini, bilinçlenmesini sağlıyoruz.

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır.

Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediyeler genelinde yaygınlaşmaktadır” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak yetişebildikleri bütün okullarda ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında eğitimlere devam edeceklerini kaydeden Çevre Mühendisi Sinem Tekin Okumuş, projenin hedeflerini ise şu şekilde açıkladı: “Verimliliğin artması, Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, Çevresel risklerin azalmasının sağlanması, Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması, Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.”

Bu Haberi Paylaşın