Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kaliteli Yaşamın Önündeki Engeller Kalkıyor

13.05.2017

10 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

KALİTELİ YAŞAMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKIYOR
– SOSYAL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA KADIN, YAŞLI VE ENGELLİLER GİBİ TOPLUMUN DEZAVANTAJLI GRUPLARINA POZİTİF AYRIMCILIK UYGULAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BEDENSEL ENGELLİ VATANDAŞLARIN AKÜLÜ ARAÇLARIYLA KENT İÇİNDE RAHATLIKLA DOLAŞABİLMELERİ AMACIYLA FARKLI NOKTALARA AKÜLÜ ARAÇ ŞARJ ÜNİTELERİ YERLEŞTİRİYOR.
– ÖZELLİKLE BURSARAY İSTASYONLARI VE ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİNE KURULAN ŞARJ ÜNİTELERİ SAYESİNDE ENGELLİ VATANDAŞLAR, BU NOKTALARDA ARAÇLARINI ŞARJ EDİP, KENT İÇİNDE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA DOLAŞABİLİYORLAR.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YOL, KALDIRIM, BİNA GİRİŞİ DÜZENLEMELERİNİN YANINDA AKÜLÜ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI İLE ENGELLİ VATANDAŞLARIN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİNİN DAHA ÇÖZÜME KAVUŞTURULDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Sosyal belediyecilik uygulamaları kapsamında kadın, yaşlı ve engelliler gibi toplumun dezavantajlı gruplarına pozitif ayrımcılık uygulayan Büyükşehir Belediyesi, bedensel engelli vatandaşların akülü araçlarıyla kent içinde rahatlıkla dolaşabilmeleri amacıyla farklı noktalara akülü araç şarj üniteleri yerleştiriyor. Özellikle Bursaray istasyonları ve Atatürk Kongre Kültür Merkezine kurulan şarj üniteleri sayesinde engelli vatandaşlar, bu noktalarda araçlarını şarj edip, kent içinde gönül rahatlığıyla dolaşabiliyorlar.

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora kadar her alanda önemli projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bu hizmetlere erişimin önündeki engelleri de bir bir kaldırıyor. Özellikle engelli vatandaşların toplum içinde daha fazla yer alabilmeleri için farklı projeleri uygulamaya geçiren Büyükşehir Belediyesi, özellikle akülü araç kullanan engelli vatandaşların önemli bir sorununu daha çözüme kavuşturdu. Akülü araçlarının şarjının uzun süre dayanmaması ve kent içinde şarj edecek uygun noktalar bulunmaması yüzünden büyük tedirginlik yaşayan engelli vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray istasyonları ve Atatürk Kongre Kültür Merkezine yerleştirilen akülü araç şarj istasyonları sayesinde büyük bir dertten kurtulmuş oldu. Akülü araç şarj istasyonlarında araçlarını şarj eden engelli vatandaşlar, gönül rahatlığı ile kent içinde dolaşma imkanına kavuşmuş oldu.

Engelsiz Bursa için çalışıyoruz
Engelli vatandaşların da yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kamuya açık alanlardaki tüm engelli bir bir kaldırdıklarını söyledi. Yol ve kaldırımlardan, bina girişlerine kadar tüm alanların engelli vatandaşların kolay kullanımına uygun olarak yeniden dizayn edildiğini ifade eden Başkan Altepe, “Akülü araç kullanan engelli vatandaşlarımızın önemli sorunların birini de yeterli şarj ünitesi bulunmamasıydı. Akülü araçların tamir ve bakımı yönünde zaten destekler veriyorduk. Şimdi de kentin farklı noktalarına yerleştirdiğimiz şarj üniteleri ile bu sorunu da büyük ölçüde çözmüş olduk. Şuanda Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Şehreküstü, Osmangazi, Görükle, Emek ve Acemler Bursaspor İstasyonlarında şarj ünitelerini kurduk. Engelli vatandaşlarımız bu noktalarda araçlarını rahatlıkla şarj edip, şehir içinde rahatlıkla dolaşabilecekler” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın