Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karatay’ın Sıfır Atık Gönüllüleri Çevre İçin Buluştu

21.09.2022

KARATAY KENT KONSEYİ SIFIR ATIK ÇALIŞMA GRUBU YAŞANABİLİR YARINLAR İÇİN ÇABALIYOR

KARATAY KENT KONSEYİ’NDEN ALTINAPA BARAJI ÇEVRESİNDE ATIK TEMİZLİĞİ

Karatay Belediyesi’nin “Sıfır Atık” çalışmalarına destek olmak amacıyla başarılı çalışmalar yapan Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubu, örnek bir projeye daha imza attı. Sıfır Atık Çalışma Grubu, çevre konusunda toplum bilinci oluşturma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşu “Let’s Do It Türkiye” ile işbirliği yaparak Altınapa Barajı çevresinde çöp ve atık temizliği etkinliği düzenledi. Gün boyu süren etkinlik kapsamında toplanan atıklar, ileri dönüşüm malzemesi haline getirilecek ve düzenlenecek bir programla sergilenecek. sadasda

Karatay Belediyesi Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubu, Dünya Temizlik Günü’nde, çevre gönüllüsü gençlerle birlikte Altınapa Barajı çevresinde atık ve çöp toplama etkinliği düzenledi.

Estonya merkezli sivil toplum kuruluşu “Let’s Do It Türkiye”nin de destekleriyle gerçekleştirilen etkinliğe Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubu üyeleri ve gönüllülerinin yanı sıra “Let’s Do It Türkiye”nin yöneticileri, gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

TOPLANAN ATIKLAR SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Karatay Belediyesi Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubu, gönüllüler ile “Let’s Do It Türkiye” yönetici ve gönüllüleri, Altınapa Barajı çevresinde zaman içinde birikerek kirliliğe sebep olan ve müdahale edilmediği takdirde doğada dönüşümü binlerce yılı bulabilecek çöpler ile atıkları tek tek topladı.

Gün boyu süren etkinlik sonunda çoğu evsel atıklardan oluşan atıklar ileri dönüşüm malzemeleri haline getirilip ortaya çıkan ürünler sergilenecek. Öte yandan herhangi bir esere dönüştürülemeyecek olan atıklar ise geri dönüşüm sürecine dahil edilecek.

Karatay Kent Konseyi Sıfır Atık Çalışma Grubu Koordinatörü Dilara Erel; “Sıfır Atık çalışmalarımız kapsamında Altınapa çevresindeki atık ve çöp topladık. Toplanan bu atıklardan ileri dönüşüm kapsamında 3 boyutlu maketler yapmayı planlıyoruz. Çalışmalarımızda bizlere destek veren Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya ve Let’s Do It Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Let’s Do It Türkiye Temsilcilerinden Hatice Kübra Sarı da Karatay Kent Konseyi ile birlikte böyle bir projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Kübra Sarı şunları aktardı; “100 gönüllü ile birlikte Altınapa Barajı çevresinde çöp ve atık topluyoruz. Amacımız çöp körlüğü ile sıfır atık konusuna dikkat çekip sürdürülebilir bir çevreye destek olmak. Bizler, kaynaklarımızı sınırsız zannediyoruz ama maalesef öyle değil. Buna da dikkat çekmek istedik. Destek veren herkese teşekkür ediyorum.” Gönüllüler de etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek çevreye katkı sağlamaya devam edeceklerini aktardılar.

Bu Haberi Paylaşın