Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karşıyaka’da Bisikletli Günler Başlıyor

15.01.2013
Karşıyaka Belediyesi’nin kentte bisiklet kullanımını arttırmaya yönelik hazırladığı Karşıyaka Bisiklet (KARBİS) projesi gün sayıyor. Deneme amacıyla ücretsiz olarak hizmete başlayan proje kapsamında sisteme kayıt yaptıranlar, yedi ayrı istasyon arasında ücretsiz bisiklet kullanabilecek. Projenin resmi açılışı Ocak sonunda düzenlenecek törenle yapılacak.

KARBİS Projesi kapsamında Tersane, Karşıyaka Vapur İskelesi, Nikah Sarayı, Bostanlı Vapur İskelesi-Demokrasi Meydanı, Mavişehir girişi, Deniz Kent Restoran ve Tay Park’a 7 istasyon kuruldu. Bu istasyonlara konulan 60 bisikleti kullanmak isteyenler, buralardaki kiosklardan, kimlik bilgilerini girerek, şifre alacak. Kullanımdan sonra ise, istasyonlardan kendisi için uygun olanına bırakarak, şifresini iptal ettirecek.  Güneş enerjili kamera ve kilit sistemiyle çalışan projede bisikletler de çip ile bilgisayardan takip edilebilecek.

Bisikletin hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatif olduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karbondioksit salınımının azaltılmasını Covenant Of Majors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) ile taahhüt altına alan ilk belediye olarak, bu yöndeki çalışmalarımıza da hız verdik. KARBİS bu yönde atılmış önemli bir adımdır. Avrupa’da gelişmiş kentlerin pek çoğunda kullanılan sistemi Karşıyaka’da başlatıyoruz. Vatandaşlarımız ister ulaşım, ister spor amaçlı olarak bisikletleri kullanabilirler. Kesintisiz bisiklet yollarının olduğu sahilde başlattığımız proje ileriki aşamalarında farklı semtleri de kapsayacak. Öncelikle Turan’dan Mavişehir’e kadar olan alan üzerinde istasyonlar oluşturup bisikletlerimizi buralara koyduk. Artık, Mavişehir’den Karşıyaka Çarşısı’na vatandaşlarımız bisikletle gelebilecek” dedi.

Bu Haberi Paylaşın